Фестивал за съвременни танц и пърформанси (представления) започна през 2008 година, като една своеобразна платформа на български представления, а втората година, след като се питали дали пак ще направят подобен фестивал за танцово изкуство им хрумнало, че е по-добре да поканят и чужденци.
Гости на фестивал тази година са хореографи и танцьори от различни точки на света. Сред тях са имена като Паула Розолен, Кевин Джийн, Меган Бридж, Томи Паазонен, Вили Прагер, Симона Дяконеску. „Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс“ се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Фонд за танцови копродукции, финансиран е от Федералния правителствен комисар за култура и медии на Германия.
"Все по близо сме до целта да срещнем публиката с едни от най-интересните световни имена от съвременния танц и пърформанс. Все по-близо сме да запознаваме професионалната сцена с уоркшопите, които предлагаме с различни практики в сферата на съвременния танц и пърфоманс", каза Вили Прагер.
Предизвикателство е да се организира такъв фестивал в пандемични времена, защото ние до последния момент не знаехме кой може да дойде, допълни за предаването "Нощен хоризонт" Стефан Щерев.
"Чисто логистично преди да вземем артистичното решение дали ние като селектори сме готови да поканим определено представление трябваше да си дадем много ясно сметка дали това е възможно въобще. Така че предизвикателството беше голямо, имайки опит от миналата година, когато много от гостите на българската танцова платформа не дойдоха по обясними причини. Затова трябваше много бързо да действаме и да преорганизираме работата си и представянето си като преминахме в едно хибридно представяне доста онлайн и с българска публика, която да вижда какво се случа и да поддържа артистите, които се показват. Не е лесно да се мисли в такава ситуация, но не сме тръгнали да го правим, защото е лесно, защото ни предизвикват точно и като изкуството, което представяме".
По думите на Ива Свещарова "Антистатик" е фестивала, който всяка година се опитва да покаже на софийската публика най-новите търсения в артистичното поле и да запознае публиката с вече наложили се имена, но също така и с млади хореографи и танцьори.
"Фестивалът ще приключи на 6 юни. До тогава имаме още три продукции, които ще могат да бъдат видени. Едната е на 4 юни - ретроспекция - "Пет сола за пет десетилетия" на хореографа Томи Паазонен. Едно изключително лично, много деликатно и силно представление на Тони, неговата история е много любопитна, защото след инцидент се налага да слезе от сцената. Той е бил един от водещите солисти във важни танцови трупи, но след този инцидент минава изцяло в сферата на хореографията и през последните 24 години работи изцяло като хореограф. Идва момент, когато си каза, че нещо му липсва и това е сцената. Връща се отново и създава тези "Пет сола за пет десетилетия", допълни Свещарова.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..