Фестивал за съвременни танц и пърформанси (представления) започна през 2008 година, като една своеобразна платформа на български представления, а втората година, след като се питали дали пак ще направят подобен фестивал за танцово изкуство им хрумнало, че е по-добре да поканят и чужденци.
Гости на фестивал тази година са хореографи и танцьори от различни точки на света. Сред тях са имена като Паула Розолен, Кевин Джийн, Меган Бридж, Томи Паазонен, Вили Прагер, Симона Дяконеску. „Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс“ се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Фонд за танцови копродукции, финансиран е от Федералния правителствен комисар за култура и медии на Германия.
"Все по близо сме до целта да срещнем публиката с едни от най-интересните световни имена от съвременния танц и пърформанс. Все по-близо сме да запознаваме професионалната сцена с уоркшопите, които предлагаме с различни практики в сферата на съвременния танц и пърфоманс", каза Вили Прагер.
Предизвикателство е да се организира такъв фестивал в пандемични времена, защото ние до последния момент не знаехме кой може да дойде, допълни за предаването "Нощен хоризонт" Стефан Щерев.
"Чисто логистично преди да вземем артистичното решение дали ние като селектори сме готови да поканим определено представление трябваше да си дадем много ясно сметка дали това е възможно въобще. Така че предизвикателството беше голямо, имайки опит от миналата година, когато много от гостите на българската танцова платформа не дойдоха по обясними причини. Затова трябваше много бързо да действаме и да преорганизираме работата си и представянето си като преминахме в едно хибридно представяне доста онлайн и с българска публика, която да вижда какво се случа и да поддържа артистите, които се показват. Не е лесно да се мисли в такава ситуация, но не сме тръгнали да го правим, защото е лесно, защото ни предизвикват точно и като изкуството, което представяме".
По думите на Ива Свещарова "Антистатик" е фестивала, който всяка година се опитва да покаже на софийската публика най-новите търсения в артистичното поле и да запознае публиката с вече наложили се имена, но също така и с млади хореографи и танцьори.
"Фестивалът ще приключи на 6 юни. До тогава имаме още три продукции, които ще могат да бъдат видени. Едната е на 4 юни - ретроспекция - "Пет сола за пет десетилетия" на хореографа Томи Паазонен. Едно изключително лично, много деликатно и силно представление на Тони, неговата история е много любопитна, защото след инцидент се налага да слезе от сцената. Той е бил един от водещите солисти във важни танцови трупи, но след този инцидент минава изцяло в сферата на хореографията и през последните 24 години работи изцяло като хореограф. Идва момент, когато си каза, че нещо му липсва и това е сцената. Връща се отново и създава тези "Пет сола за пет десетилетия", допълни Свещарова.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..