Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мрежа от велоалеи провокира гражданско недоволство в Силистра

Снимка: Георги Корнейков

Мащабен проект на Община Силистра за изграждане на мрежа от велоалеи провокира гражданското недоволство. Основният проблем е изграждането на една от тях в непосредствена близост до жилищен блок. За хората е проблем и че не са били информирани предварително за това какво ще се случва в района.

От местната управа отчитат като пропуск липсата на комуникация с гражданите, но продължават изпълнението на проекта.

Велоалея минава под прозорците и терасите на жилищен блок на една от най-оживените улици в Силистра - улица Добрич. Отнема от зелената площ, лишава живеещите там от паркоместа и по-страшното е, че влиза и в основите на самата сграда.

От местната управа са категорични, че били спазени всички процедури и че по проекта са работили най-добрите специалисти.

„Изпълнени са и всички предписания дадени от РДНСК“, заяви в „Преди всички“ заместник-кметът инж. Тихомир Борачев.

Той направи оглед на терена, за да провери има ли наистина проблем с велоалеята, влизаща в жилищния блок. След това уточни, че опасност за сградата няма - била на кота мазе, а не на кота нула и не засягала живота и здравето на хората, както и стабилността на блока. Освен това - теренът бил общинска собственост, с отстъпено право на строеж и не било нужно общината да информира и да иска разрешение сама от себе си.

Инж. Борачев призна, че е било пропуск липсата на предварителна информация и разговор с хората, но уточни, че проектът не обхваща рехабилитация на тротоарните пространства, но това ще бъде направено за сметка на Общинския бюджет.

До края на годината ще трябва да са готови над 7-те километра мрежа от велоалеи, заедно със стоянки за велосипеди под наем и соларен паркинг с две зарядни станции за МПС-та с електрозахранване. Проектът е на стойност над 3 млн. евро по Трансграничен проект с румънската община Наводари.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община набира проекти по Програма "Социални иновации"

Столичната община набира проекти по Програма „Социални иновации“. До 17.03.2025 г., включително, кандидатите могат да подават проектни предложения по образец за Общинската програма „Социални иновации“.  Програмата съдейства за реализирането на иновативни решения, насочени към създаването, прилагането или..

публикувано на 11.03.25 в 12:49
Цветан Ангелов

РЗИ във Враца с беседи за вредата от вейповете

Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..

публикувано на 09.03.25 в 08:10
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..

публикувано на 05.03.25 в 14:01

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев".   Над 6000 са откритите..

публикувано на 26.02.25 в 07:17
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47