Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър с допълнителни инвестиции в здравния сектор

Държавната болница в Никозия
Снимка: Бранислава Бобанац

Кипър обяви допълнителни инвестиции в здравния сектор. В страната вече са ваксинирани 55% от населението.

Здравният сектор на Кипър е в радикално преструктуриране, за да се осигури още по-ефективна и модерна здравна система и да се подобри качеството на услугите, съобщи здравният министър Константинос Йоану.

Почти 75 млн. евро европейски средства чрез Националния план за възстановяване и устойчивост ще бъдат инвестирани в проекти за модернизация. Един от най-големите – на стойност близо 24 млн. евро, е за укрепване на специализираната детска болница на страната в Никозия.

Разходите в здравноосигурителната система ще се увеличат през тази година с 60% в сравнение с миналата, достигайки над 1.250 млрд. евро, посочи министърът.

Кипър все повече се доближава и до целта си до края на юни 65% от населението да е ваксинирано. Досега вече над 55% от хората са получили първата доза, а повече от 35% са напълно ваксинирани с двете дози. И по двата показателя страната е над средното за Евросъюза.

Ваксинираните с двете дози български туристи и гости влизат в Кипър със сертификата си за ваксинация. От неваксинираните се изисква да представят отрицателен PCR-тест, направен 72 часа преди полета.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Турският външен министър Хакан Фидан.

Анкара: При компромис по основните точки от плана на Тръмп за Газа, може да има прекратяване на огъня

Външният министър на Турция Хакан Фидан заяви, че е възможно да бъде обявено прекратяване на огъня в Газа, ако при преговорите, които започнаха днес в египетския курорт Шарм ел-Шейх, бъде постигнато съгласие по четири основни точки от плана на президента на САЩ Доналд Тръмп: "Има четири основни точки в преговорите за Газа и в момента текат..

публикувано на 08.10.25 в 21:45
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев призова ЕК да прилага Акта за цифровите услуги без изключения

Евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев призова Европейската комисия да прилага Акта за цифровите услуги без изключения — прозрачно, с реални проверки и санкции. "Не с танкове, а с алгоритми и армии от ботове атакуват демокрацията ни", каза той пред колегите си на пленарна сесия в Страсбург: "Бизнес алгоритми..

публикувано на 08.10.25 в 21:32

Израел намали интензивността на бойните действия в Газа

Израел намали драстично интензивността на бойните действия в Газа, докато в египетския курорт Шарм ел-Шейх напредват индиректните преговори за пълно примирие, предадоха световните агенции. През последните 24 часа в палестинския анклав бяха регистрирани 8 жертви - десеторно по-малко от средния показател за последните седмици. "Хамас" са..

публикувано на 08.10.25 в 21:15

Изложба показва събития и височайши посещения в Кюстендил през Първата световна война

Изложбата "Кюстендил и Първата световна война“, когато тук е  главната квартира на Българската армия и градът е посетен от височайши особи, беше открита във фоайето на общинския театър. Автор на експозицията и текстовото съдържание е на историка доц. д-р Ангел Джонев. Архивни фотоси и предоставени от частни колекции фотоматериали представят..

публикувано на 08.10.25 в 20:47

Около 680 000 деца са били разселени поради насилие от банди в Хаити

Около 680 000 деца са били разселени поради насилие от банди в Хаити, което е почти двойно повече от предходната година, съобщи УНИЦЕФ в сряда.    "Броят на децата, разселени поради насилие, почти се е удвоил през последната година до приблизително 680 000“, се казва в доклад на детската агенция на ООН, добавяйки, че над 3,3 милиона деца се..

публикувано на 08.10.25 в 20:17

КПК наложи глоба на изп. директор на болницата в Монтана за конфликт на интереси

Комисията за противодействие на корупцията наложи глоба от над 13 000 лева на изпълнителния директор на областната болница в Монтана за конфликт на интереси. Решението е обжалвано пред Административен съд Монтана За решението на Комисията за противодействие на корупцията съобщи на нарочна пресконференция народният представител от Монтана от..

публикувано на 08.10.25 в 20:11

Екипи от четири столични района се включват в почистването на "Люлин" и "Красно село"

Специализирани екипи от "Слатина", "Изгрев", "Лозенец" и "Красна поляна" ще се включат в почистването на районите "Люлин" и "Красно село". Това съобщиха от Столичната община. В дейностите ще се включат и екипи на "Гробищни паркове" и общинското предприятие "Паркове и градини".  "Софекострой" осигури камион, с който днес бяха почистени..

публикувано на 08.10.25 в 19:51