Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране

Марин Гергов: Срокът за техническите паспорти със сигурност ще бъде удължен

Абсурдно е държавата да дава пари за саниране, това е ангажимент на собствениците

Снимка: БГНЕС

Има голям потенциал цифровото движение на документите да намали корупционната среда, подчерта в предаването „Хоризонт до обед“ председателят на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране инж. Марин Гергов.

Дигитализацията на строителния процес може да се случи във видим, разумен срок, заяви той пред БНР и даде пример със Северна Македония, където за период от 3 до 6 месеца са успели да въведат дигитализация – от издаването на разрешение за строеж до издаването на разрешение за ползване.

„Там е станало с натиск отгоре, имало е политици, които са имали желание и са го направили. Включително администрацията е оказвала съпротива, но се е случило“, разказа Марин Гергов.

Снимка: БГНЕСМинистерството на регионалното развитие и благоустройството ще разгледа предложения за промяна на сроковете, които бяха предвидени за издаване на техническите паспорти на сградите. По сега действащата наредба това трябва да се случи до края на 2022 година. 

Събирането на такава информация в насипен вид не върши работа, коментира Марин Гергов.

„Ако няма регистър, събирането на тази информация на хартия или на PDF файлове в такъв насипен вид не върши работа. Върши работа, ако има регистър, тези, които правят паспортите, да могат директно да въвеждат в регистъра и после това да се ползва. В момента общините имат паспорти, налични, на хартия, които пазят по разни мазета и има екселска таблица, да речем, която описва кое жилище има паспорт, но само това. Същината на информацията не е въведена.“

Според Гергов срокът със сигурност ще бъде удължен, защото всички участници в процеса са единодушни за това.

Относно цената на паспортизацията на сградите Марин Гергов уточни:

„Ако много подробно е направено обследване и ви е дадена ценна информация, която ви замества липсващите проекти на тази сграда, ще струва доста пари. Ако е просто направено нещо ей така, за отбиване на номера, ще е евтино.“

Абсурдно е държавата да дава пари за саниране. Това би трябвало да си е изцяло ангажимент на собствениците, изтъкна още Гергов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над половината регистрирани безработни - без квалификация и специалност

57 процента от всички регистрирани в бюрата по труда безработни или близо 83 000 души, са без професионална квалификация и специалност, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и..

публикувано на 13.07.25 в 08:30
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"

Не очаквам източният ни съсед да изпрати по-различно послание, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, цитиран от МИА.  Той каза това вчера в Охрид по повод реакциите на официална София след изявлението му за българския министър на външните работи Георг Георгиев, посочва БТА. МВнР реагира остро на изявление на..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

На Острова: Над 70 ареста на пропалестински протести

Седемдесет и един ареста са извършени по време на протести в Обединеното кралство срещу обявяването на "Палестинско действие" за терористична група, съобщи британската полиция. Силите на реда в Лондон, Кардиф и Манчестър извършиха редица арести по подозрение за терористични престъпления.  Групата "Палестинско действие" беше забранена от..

публикувано на 13.07.25 в 07:58

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..

публикувано на 13.07.25 в 07:45
Младите лекари в Университетската държавна болница

За добрите примери и лекари в Университетската държавна болница "Канев" в Русе

След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както законодателен, така и ментален. Как стои тази тема в Русе и най-голямата болница? 61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни..

публикувано на 13.07.25 в 07:45

ЕС и Мексико очакват споразумение за митата със САЩ

Европейският съюз и Мексико изразиха очакване за постигане на споразумение със Съединените щати, след решението на президента Доналд Тръмп, от 1 август вносът от двете страни да се облага с 30% мита. Американският президент заяви, че ще повиши митата още повече, ако ЕС или Мексико предприемат ответни мерки. 30-процентната ставка за ЕС е с..

публикувано на 13.07.25 в 07:40

Ще има ли шоколад в следващите години или това лакомство ще се превърне в лукс?

Ще има ли шоколад в следващите години или това популярно лакомство, скоро ще се превърне в лукс? Болест по дърветата унищожавам цели какаови плантации в Южна и Централна Америка. Какаовите горички в Западна Африка( Гана, Нигерия, Камерун ) не успяват да компенсират дефицита на суровина. Дърветата, раждащи шушулките, в които са скрити какаовите..

публикувано на 13.07.25 в 07:30