Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Членът на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет

Даниела Марчева: Реформата на съдебната карта е тест за партиите

Предлаганият модел решава същностни проблеми и не нарушава достъпа до правосъдие

Даниела Марчева
Снимка: БГНЕС

Моделът за реформа на съдебната карта ще бъде тест за партиите, които говорят за съдебна реформа. Това мнение изрази пред БНР Даниела Марчева, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Тя коментира темата преди дискусия, организирана от Министерството на правосъдието, заради възникналото напрежение около проекта и противоречивите оценки както от местни общности, така и от средите на магистратите. 

Вероятно поради дълбочината и амбициите да реши множество вътрешни за системата проблеми около темата за реформа на съдебната карта се създават смут и негативизъм, смята Даниела Марчева.

Според нея през последните години се говори много за реформа на съдебната карта, но когато е дошъл моментът за истинска промяна, това се е оказало „проблемно за определени кръгове“.

Доколкото моделът изисква законодателни промени, това ще бъде тест за всички партии, които говорят за съдебна реформа, подчерта Даниела Марчева.

Марчева опроверга тезата, че предстои закриване на съдилища и ще бъде нарушен достъпът до правосъдие.

„Не се закриват съдилища, а се оптимизират структурата и дейността им. Териториалното отделение означава, че съдебната институция ще продължава да съществува в това населено място, но няма да има председател. Ще има по-малък годишен бюджет, а всички съдебни услуги ще продължават да се предоставят на гражданите по начина, по който и досега е правено. Единствената промяна, която ще усетят гражданите – това е по-високото качество на правораздаването.“

При нотариусите и съдебните изпълнители също няма да има ефект от създаването на териториални отделения, допълни тя.

Относно „миграцията“ на дела, които сега се разглеждат от районните съдилища, към по-горна инстанция, Даниела Марчева посочи, че има окръжни съдилища, които са относително ниско натоварени и „поради тази причина се предлага да се реши това уравнение.“

Това е концептуален модел, матрица, предложение, което се слага на масата. Не е казано, че трябва да бъде прието точно в този вид, уточни Марчева.

„Факт е, че е по-радикално от това, което се е разисквало до този момент. Но точно този модел дава максимално разрешение на най-спорните, на най-същностните проблеми.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09