Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Куманов: Много от малките язовири са екобомба със закъснител

Годните за напояване малки язовири трябва да се ремонтират, а останалите да се изведат от експлоатация, смята експертът

Снимка: Здравко Петров

Стратегията на държавата за малките язовири е дълбоко погрешна, каза в интервю за БНР инж. Димитър Куманов от Сдружение Риболовен клуб “Балканка”. Според него голяма част от тези малки язовири трябва да бъдат изведени от експлоатация.

„Всичките са строени при социализма, но предназначението им е било основно към ТКЗС-та, да се правят рибарници и евентуално с идеята някой ден да бъдат използвани за напояване. В момента нито едното, нито другото са налични. И ако ще харчим 2 300 000 лева само за един язовир, само и само евентуално някой ден той да бъде превърнат в рибарник, икономиката на цялата тази работа е умряла“, коментира той в предаването „Преди всички“.

Заради ерозията и сечта на гори голяма част от тези хиляди малки язовирчета са пълни с тиня, поясни Куманов.

„Те представляват екологична бомба със закъснител.“

Експертиза все още имаме, фирми също има много, но достъп до подобни задачи и обекти – ремонтиране на язовири, имат само определени фирми, посочи Димитър Куманов. По думите му „философията, с която се отнасяме към тези язовири, е ужасяваща“.

Малките язовири са вид миграционни бариери и с тинята, която ги задръства, създават страшни проблеми, водата се разваля, каза още експертът.

По света махат стари язовири, които са функциониращи, „а не такива, които са полуразпаднали, да ги спасяваме“, подчерта инж. Куманов.

„Защото след още 10 години или 15 ще трябва да влагаме същите пари отново, а през това време този язовир ще се е напълнил догоре с тиня. Това е безумен разход.“

Димитър Куманов уточни, че онези малки язовири, които могат да бъдат използвани за напояване, трябва да бъдат ремонтирани.

„Но не всичките накуп.“

В големите язовири трябва да се влагат много пари, категоричен е инж. Куманов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимфедем - проблем без решение за хиляди хора в България

" Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи ", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин". "Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани..

публикувано на 29.05.25 в 11:58

Проф. Асен Асенов за американските мита: Бъркотията е много по-голяма, отколкото се очакваше

Федералният съд по международна търговия на САЩ обяви за противоконституционни действията на президента Доналд Тръмп относно използването на мита за регулиране на търговията. В решението се посочва, че държавният глава е превишил правомощията си, тъй като регулирането на търговията чрез тарифи трябва да се извършва от Конгреса, а не от..

публикувано на 29.05.25 в 11:09
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45