Тогава комисия направи обследване дърво по дърво и набеляза болните, съхнещите и опасните, които бяха отстранени.
Преди по-малко от седмица обаче бяха отсечени и дървета пред Градската художествена галерия, до паметника на художника Владимир Димитров - Майстора. Това предизвика новата вълна на недоволство.
Възрастна жена, която ежедневно минава през парк „Галерията“, е гледала клипове в социалните мрежи. Според нея дърветата са съвсем здрави. „Освен това са млади дървета. Не знам защо ги режат.“
Тя критикува и кмета на града за пренесените за хиляди левове брези, половината от които са изсъхнали, други са оголени. „Знам, че той на мястото на брезите направи паркинг. И сега отряза и дърветата до брезите. Отсякоха два страхотни кестена. Там си седят още дънерите – съвършено здрави, но той обяснява, че те ще убият някого.“
Според природозащитника и бивш общински съветник инж. Севделин Атанасов, който е присъствал на отрязването на последните дървета, те са били съвсем здрави.
„И сега на тяхно място посадиха някакви фиданки. Нормалните хора през юни не садят дървета. Дърветата се садят пролет или есен. През юни посадено дърво е направо обречено. Няма кой да спре тази история, защото в Кюстендил няма гражданско общество. И какво стана с тези брези? Преместиха един паркинг с 50 метра надолу, за да отрежат 100 брези. Кому беше необходимо това? И паркинга го сложиха до галерията, съвсем близо, пред очите на фигурата на Майстора там.“
Чинарите по света са хилядолетни дървета. Чинарите в Кюстендил от гледна точка на възрастта са все още „бебета, пеленачета“, коментира Атанасов, който недоумява защо ще ги кастрят.
„Чинар не се кастри. Аз никъде не съм видял чинар окастрен, освен тук, в Кюстендил. Те си растат, клоните са здрави и никога не падат.“
От отсечените дървета само едно е здраво, но с оголена коренова система, опонира кметът на града Петър Паунов и дава пример с паднали наскоро дървета.
„Когато падна липата върху детето на площада и уплашената майка искаше да ме убие, какво да й кажем?“
„На всяко отрязано дърво се засаждат по три нови. Ние нямаме интерес да режем дървета. Това струва ресурс на общината, ангажираме хора, плащаме за всичко това. Режем, само защото са опасни дървета. Всяка година имаме инциденти“, аргументира се Паунов.
Според природозащитника инж. Атанасов чашата е преляла с отрязването на дървета в новия парк, за който преди две години по думите му са похарчени 4 милиона и половина. „Защо не ги отразяха тогава, а сега ги режат? Как се разболяха тези дървета за две години?“
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..