3
Ваксинацията срещу Covid-19 у нас изостава чувствително в сравнение с останалите Европейски страни. Това стана ясно след срещата между служебния здравен министър Стойчо Кацаров и еврокомисаря по въпросите за здравеопазване и храни Стела Кириакиду.
Стела Кириакиду посети ваксинационния център на УМБАЛ „Св. Анна“. Според нея трябва да увеличим темповете си на ваксинация, за да постигнем имунитет.
"50% от населението на Европа вече е с поставена поне една доза ваксина. Броят на ваксинираните в България е само 15%, така че трябва да извървим дълъг път. Тук съм, за да подкрепя, помогна и обсъдя с министър Кацаров как да го направи".
Здравният министър Стойчо Кацаров и еврокомисарят Кириакиду обмениха идеи как да мотивират хората да се ваксинират.
Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров съобщи как ще се подобри ваксинационната кампания:
„Съдействие, което ще получим, дизайн на кампании, които биха били най-подходящи, за да убедим нашите хора да се ваксинират по-масово от досега. Ще получим конкретно методология за оценка на това колко души от нашето население са се срещали с вируса или са ваксинирани и са изградили имунитет. Не става въпрос за средства, а за дизайн и ноу-хау как да се направи по-добре“.
Кацаров коментира за установения случай на индийския щам в Плевен, че е единственият изолиран до сега у нас. Предстои Районната здравна инспекция отново да провери контактните лица.

По-рано Кириакиду обсъди плановете за ваксинации с президента Румен Радев. Основните въпроси в разговора бяха стратегията на Европейския съюз за ваксините, разгръщането на националната кампания за имунизиране срещу Covid-19 и бъдещите действия по предложенията в рамките на Съюза.
Радев призова за улесняване на процедурите по даряване на ваксини между държавите - членки. Коментарът на здравния министър по въпроса:
"Количествата, които сме заявили, са до 300 000. Има вариант за която и да е, стига да се получи съгласието на ЕК и на фирмата производител. "Астра Зенека" и "Пфайзер" са двете ваксини, които обсъждаме за всички държави".

Представители на местни и регионални власти от над 10 европейски държави , младежки и граждански организации ще участват в изнесен семинар на Комисията по социална политика, образование, заетост, научни изследвания и култура (SEDEC) в София. Темата е "Младите гласове в европейските градове и региони". Събитието ще бъде открито от Хайке..
Гарантирането на сигурността по източния фланг на НАТО е изключително важно, заяви главният управител на оръжейния концерн "Райнметал". "Райнметал" усилено инвестира в редица държави в Източна Европа, заяви главният управител на компанията Армин Папергер в интервю за обществената телевизия ZDF. И даде за пример двата завода, които "Райнметал"..
" Това, че сме подали оставка, не означава, че сме се отказали и няма да продължим да работим по темата. Това ще ни даде още по-силен тласък да потърсим по-широка обществена подкрепа ". Това заяви пред БНР Надежда Рангелова, член на подалия оставка Обществен съвет за Националната детска болница и председател на Фондация "За доброто"...
Започва двудневна национална конференция "Умения за иновации в образованието". Над 700 учители и експерти от страната и чужбина се събират в София, за да обсъдят бъдещето на образованието в ерата на изкуствения интелект. Форумът ще бъде открит от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Акцентът е върху дигиталните умения и медийната..
От днес патрули на полицията охраняват блока в столичния квартал "Хаджи Димитър", който беше евакуиран заради напуквания, по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов. Вчера собствениците на апартаменти оставиха ключовете от своите жилища в районната администрация, за да бъде по-лесен достъпът да тях при укрепването на сградата...
Времето в петък, 7 ноември ще остане облачно и с валежи, на повече места в Северозападна България, а преди обяд и в Североизточна, сочи прогнозата на НИМХ. Почти без валежи и с временни разкъсвания на облачността ще бъде над Югозападна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток, в Източна България от североизток. Максималните температури ще..
Властите в Съединените щати започват от днес постепенно намаляване на вътрешните полети. Причината - да се разтоварят авиодиспечерите, които работят без заплащане заради продължаващото над 35 дни спиране на финансирането на държавната администрация. Намаляването на полетите беше наредено от Федералната авиационна администрация поради..
Малка част от дълга е за покриване на стари дългове, друга за покриване на дефицита, губят се около 5,4 млрд. евро – около 10 млрд. лв., с които..
Изборът на социалист – Зохран Мамдани за кмет на Ню Йорк е шамар за Тръмп, коментира в интервю пред БНР дипломатът Стефан Тафров. "Това е..
Всеки трети българин изразява готовност да изложи на риск личния си живот, за да защити демокрацията, а всеки пети е готов да се запише като доброволец..