Близо една четвърт от хората, заразили се с Covid-19, след месец или по-късно се сблъскват със здравословни проблеми, каквито не са имали преди инфекцията. Това предаде "Франс прес", като цитира резултатите от мащабно американско проучване. Анализирани са данни за около 2 млн. американци и така проучването се превръща в най-голямото, осъществено с цел да се изследват дългосрочните ефекти от заболяването. Неразположение, силна умора, затруднено дишане, тревожност, хипертония са само част от проблемите, посочени от преболедувалите инфекцията. У нас също се правят проучвания.
В здравен доклад на Американската търговска камара , представен вчера, се казва чe нивата на инсулти и хипертония у нас са над 4 пъти над средноевропейските. Нивото на исхемичната болест на сърцето е над 1, 5 пъти.
По думите на проф. Симова лечението на Covid – 19 не спира след оздравяването. Вирусът е особено опасен и той засяга всички клетките в много органи.
„Постковидните симптоми могат да останат различно време, но според експерти на СЗО те могат да останат две-три години. Това, което на мен ми прави впечатление от нашата кампания, при която аз съм прегледала над 500 души, че всеки втори или трети човек споделя: „Аз не съм същия човек след болестта".
Нашият анализ сочи, че до момента по нашата кампания „Пост-Covid-19 синдром сме направили анкети с над 2400 души, а сме прегледали от тях над 1500 човека. 80 на сто от пациентите, които активно ни потърсиха, казват, че имат някакви оплаквания след изкаран Covid-19. Това е дори по-висока цифра от тези на Американската камара. Като повечето от пациентите имат повече от едно оплакване. Най-честите сред тях са умора – 62 на сто, сърцебиене имат около 40 на сто, задух при 32 на сто, следват гръдна болка, болки по ставите, главоболие, нарушение в концентрацията, в съня, световъртежи, персистираща кашлица, обриви, косопад, намален слух и зрение, тоест засягат се няколко системи на организма едновременно и няма строги правила, по които да се развиват постовидните състояния", поясни в "Хоризонт до обед" проф. Яна Симова, изпълнителен директор на Българския кардиологичен институт.
"Най-честото каридологично отклонение е промяна в стойностите на артериалното налягане, като при 98 на сто от хората това отлонение беше към по-високи стойности на кръвно налягане", заяви специалистът.
Проф. Симова подчерта, че постковидните симптоми не се влияят от възрастта на пациента, както и от това колко тежко е протекло заболяването.
Още по темата слушайте в интервюто на Таня Милушева с проф. Яна Симова.
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
"Ако агресията на Русия срещу Украйна сложи важна черта върху международния правов ред, още по-бруталната агресия на Израел срещу Газа довърши това..