Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Тодоров: С пандемията натрупахме безценен опит в справянето с остри ситуации

На 21 март 2020 г. бяха ограничени пътуванията без неотложен повод.
Снимка: БГНЕС

Пандемията трябва да се използва за институционален градеж, институциите да бъдат укрепвани и да се развива тяхната дееспособност. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Христо Тодоров от Нов български университет преди кръгла маса, на която ще се обсъждат извънредните мерки и действията на институциите през последната година и половина.

Според проф. Тодоров е бил натрупан „безценен опит в справянето с остри ситуации и би било глупаво да не си извлечем поуките, да се спъваме все в един и същи камък“.

Решаващият фактор в действията не само на нашето правителство, но и на голяма част от страните в Европа, беше неизвестността на размера на опасността, изтъкна Христо Тодоров в предаването „Преди всички“.

В дебатите върху мерките в много страни се утвърждава леко раздразнената теза, че правителствата са реагирали прекомерно. Това е естествено, но въз основа на знанията, които имаме в момента, поясни той.

Доколко прекомерните ограничителни мерки са се оказали ефективни, е въпрос на анализ, допълни проф. Тодоров.

При такива драстични мерки, които се взимат в толкова кратки срокове, винаги на преден план ще излиза въпросът за легитимността, смята проф. Христо Тодоров.

В нашия случай в комуникацията с обществото могат да се видят сериозни дефицити, отчита Тодоров. По думите му публичните говорители с времето са станали по-опитни, по-добре са дозирали посланията си, обрали са част от емоционалните изблици от началото на пандемията.

Свръхреакцията идва от неувереност в капацитета на системата, в нейната дееспособност. Този капацитет се разви във времето и това донесе известно спокойствие както в обществото, така и сред тези, които управляват процеса.“

С оглед на моментната ситуация ние стоим добре. Нивото на мерките е като че ли адекватно. Въпросът опира до това какво може да се прогнозира и какво не може да се прогнозира“, коментира преподавателят.

Органите, управляващи целия процес, трябва да съобразяват както краткосрочните, така и дългосрочните заплахи, обобщи Христо Тодоров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Друзки бойци, освободени от новите сирийски власти, след като са били задържани заради участието си в смъртоносни сблъсъци тази година, 5 май 2025 г.

Десетки жертви на сблъсъци между бедуини и друзи в Южна Сирия

Тридесет и седем души са били убити при сблъсъци между бедуински племена и местни бойци в южния сирийски град Суейда, който е населен преобладаващо с друзи, предаде АФП, цитирана от БТА. Сирийският център за наблюдение на правата на човека съобщи днес за убити 27 друзи, сред които две деца, и 10 бедуини. Ранените са около 50 души. Новите..

публикувано на 14.07.25 в 07:09
ВТУ

Международен семинар по български език във ВТУ

Международният семинар по български език и култура във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" събира близо сто участници от три континента за откриващото се днес 48-ото издание на форума.  За семинара по българистика са се записали участници от 34 държави. Най-младите са 18-годишните Александра Хезинова от Чехия и Веско Достинов..

публикувано на 14.07.25 в 07:04

Болничните асоциации се включват в обсъждането на промени в специализациите

Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България".  Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане..

публикувано на 14.07.25 в 06:58
Президентът Румен Радев.

Румен Радев е на двудневно посещение в Хърватия

Президентите на България и на Хърватия ще обсъдят възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави. Румен Радев ще бъде на официално посещение в Загреб по покана на хърватския си колега Зоран Миланович. Задълбочаването на сътрудничеството между България и Хърватия в интерес на стабилността и европейската перспектива на..

публикувано на 14.07.25 в 06:50

Великобритания вече е главна мишена на руските кибератаки

Великобритания е цел номер 1 за руски кибератаки след избирането на Тръмп, твърдят британски правителствени източници. Според тях, Путин е насочил вниманието си към Великобритания, за да не дразни американската администрация по време на разговорите за Украйна.   Правителствени източници, цитирани от "Таймс" твърдят, че превръщането на Великобритания..

публикувано на 14.07.25 в 05:25
Доналд Тръмп

САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари.  Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев. Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за Съединените..

публикувано на 14.07.25 в 05:13
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35