Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиана Методиева: Уязвимите общности са невидимият аспект на пандемията

В Covid условия се открои несъвършенството на социалната работа с тези групи, смята основателката на Сдружение „Маргиналия“

Юлиана Методиева
Снимка: БГНЕС

Извънредното положение постави в незащитена ситуация особено хората от уязвимите групи. Това каза в интервю за БНР Юлиана Методиева от Сдружение „Маргиналия“, създател и главен редактор на сайта Маргиналия.

Българската общност за либерална демокрация (БОЛД), Българският хелзинкски комитет и Сдружение „Маргиналия“ ще представят днес доклад от изследване за медийната независимост и правото на информация по време на пандемията. Изследването е проведено посредством анкети, интервюта и фокус групи в затворени общности – ромски махали, домове за възрастни, за хора с увреждания, затвори, психиатрични клиники.

„Бяхме на терен. Когато отидеш по време на пандемия в гета или се срещаш с хора с увреждания, отиваш в затворите като изследовател, трябваше едновременно да проучим тяхната степен на информираност какво е Covid и как те се себеусещат по време на тази пандемия. Това са най-уязвимите хора. Те до голяма степен се оказаха и невидимият аспект на пандемията“, коментира Юлиана Методиева в предаването „Преди всички“.

Тя поясни, че по време на блокадите на градовете и посланието за социална дистанция в началото на коронакризата миналата година, в кварталите на малцинствата се е получил обратен ефект.

„Те се сгъстиха. Не само нямаше как да спазват дистанцията, но и животът им само в махалата превърна в един абсурд тази мярка.“

Правата на човека, спазването на хуманистичната атмосфера в едно общество са били нарушени, смята Юлиана Методиева.

Това са две паралелни реалности. Ние не си даваме сметка докрай как неспособността да се интересуваме от хората, които са в тези пространства довежда до трагично измерение на тяхното съществуване. /…/ Те живеят като в клетка. Забранен им беше всякакъв достъп до техните роднини. /.../ Броят на смъртните случаи е толкова голям, че няма да посмея да го кажа.“

Несъвършенството на социалната ни работа с тези групи, в Covid условия се открои напълно, подчерта Методиева.

Изследването регистрира от една страна недоверие към институциите, от друга страна недоверие към медиите.

„Като започнем от затвора на остров Белене и свършим с квартал „Факултета“ в София – все едно дали говорим за хора с увреждания, затворници или роми, те са като един, напълно убедени, че става дума за изготвен някъде вирус, който трябва да унищожи излишните хора. Те не вярваха на медиите, не вярваха на политиците. Смятаха, че това е особен тип бизнес. /…/ Дума не искаха да чуят за това, че биха могли да бъдат по-защитени, ако се доверят на здравните власти и приемат всички мерки, които искаме от тях, да слагат маските или да се ваксинират.“

Юлиана Методиева посочи и как са отговаряли участниците в проучването, запитани защо не се ваксинират:

„Ние вярваме в Бог, Бог ни пази, ние сме ваксинирани с ваксината на вярата. Медиите не са достатъчно представителни за тях.  Това взаимно недоверие ги обрича на живот в изолация.“ 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20