Обсерваторията в Рожен е единствената в света с параклис. Непосредствено до голямата кула с най-големия телескоп е параклисът "Свети дух", построен е през 1935 година. Всяка година на храмовия празник там пристигат хора от околните села. И тази година ще се съчетае духовния празник с деня на отворените врати. При спазване на противоепидемичните мерки посетителите ще могат да разгледат безплатно най-големия астрономически комплекс в Югоизточна Европа.
"Традицията тук е местните хора от Чепеларе, от Смолян, от Соколовци да организират курбан и честване на празника на параклиса. Така че на тази дата се събират много хора в обсерваторията и затова и навремето ръководството на института е решило, че е най-добре на този празник да се организира и ден на откритите врати. Така че всеки, който дойде, който желае може да посети Обсерваторията и да разгледа апаратурата, с която ние работим, да се запознае с нашата работа на астрономите в Рожен", каза професор Евгени Семков, директор на Института по астрономия.
След броени дни в обсерваторията пристига представител на австрийската фирма производител на нов телескоп, чието изграждане предстои. Специалист от Австрия ще се запознае с обсерваторията и с площадката, на която се планира да се монтира.
"Телескопът ще бъде най-модерното, което се прави в момента, в тази част на астрономията, наблюдателната астрономия в оптичната област. Така че ние сме поръчали телескоп, който отговаря на всички необходими условия. Той може сам да следи обектите без човешка намеса, много качествени снимки ще може да прави на небесните обекти. Същевременно телескопът е сравнително малък и компактен и няма нужда от такава голяма кула, която имаме на двуметровия телескоп. Кулата, която също е включена в цената на самия телескоп е с размери 6 метра на диаметър и 8 метра височина, ще бъде много по-ефективен за работа, защото той ще може да работи в автоматичен режим, ще може да му се зададе програма какви точно наблюдения кои обекти да следи и наблюдава без човешка намеса, което го прави много по-ефективен в сравнение с тези телескопи, които са от преди 40-50 години идеология техническа", допълни още професор Евгени Семков.
Предстои да има още един ден на отворени врати в края на август. Той ще е с по-голяма насоченост и в астрономията с повече демонстрации на това какво може да се наблюдава.
"Не очакваме нещо, което да е необичайно и свръхестествено, но това, което и вие споменахте е свързано с метеорни потоци, случайно падащи звезди, които можем да видим. Планетите на нощното небе през лятото ще се виждат на залез слънце и Венера, и Меркурии се виждат. Малко по-късно през лятото в по-нормално време след 10-11 часа през нощта ще може да се вижда Юпитер. По-късно ще се забелязва и Сатурн", допълни директорът на Националната астрономическа обсерватория Рожен доц. д-р Никола Петров.
Повече можете да чуете в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..