След повече от три години в ареста и под домашен арест, бившият кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева излиза на свобода срещу парична гаранция от 10 000 лева. Тя обаче има забрана да напуска страната.
Решението е на Върховния касационен съд, пред който Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и бившият районен кмет Петко Дюлгеров обжалват осъдителните си присъди по делото за поискан подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин.
За последно по мярката за неоклонение на Иванчева се е произнасял през март Спецапелативният съд. Искането беше мотивирано с участието й в изборите на 4 април. Тогава съдът отказа.
Днес стана ясно, че бившата кметица на „Младост е бременна и според върховните съдии това предполага свободен достъп до медицинска грижа. Въпреки възраженията на прокуратурата, те определиха продължаването на домашен й арест като вече непропорционална мярка. Иванчева заяви, че се радва, но и е притеснена:
„Три години и повече съм безработна, имам доста разходи, плюс бременността, изследвания, лекарства, вероятно ще направим кампания да помоля хората да ми помогнат“, каза тя.
Два часа по-късно адвокат е дал необходимите за свободата на Десислава Иванчева 10 хиляди лева, съобщи самата тя във Фейсбук и тя призова за дарения, за да върне парите.
Иначе очакваният днес финал на делото, което властите отчитат в категорията „висока корупция“, беше отложен за неопределено време, защото ВКС изиска информация от Висшия съдебен съвет (ВСС) за проверка, свързана с председателя на Апелативния специализиран съд Георги Ушев. Тя е за негови действия, докато процесът беше на първа инстанция, а мерките за неотклонение на Иванчева, Петрова и Дюлгеров бяха променени от задържане под стража на домашен арест.
Намеса на Ушев осуети излизането им на свобода, за което беше сезиран и Съветът. В последствие именно Ушев председателстваше съдебния състав, потвърдил - макар и силно редуцирайки ги, ефективните присъди на тримата подсъдими.
Според адвоката на Биляна Петрова, тази информация е важна за делото:
„От това може да произтече отмяна на решението на апелативния специализиран съд и връщане за ново разглеждане на делото, за което ние сме писали в жалбите си. Аз смятам, че делото трябва да бъде върнато директно на прокуратурата, защото до ден днешен не разбирам за какво е обвинена Биляна Петрова“, каза адвокат Емануил Йорданов.
Той обаче не изключи Съветът да не се е занимавал с казуса
„Знаете кой е неформален лидер на Висшия съдебен съвет. Кой? Гешев, кой. Това дело бе част от пиара за избиране на Гешев за главен прокурор“.
Процесът бе предшестван от зрелищен арест в центъра на София, за който е сезиран Европейският съд по правата на човека.
В ранния следобед на 17 април 2018 година Десислава Иванчева и Биляна Петрова бяха задържани и държани с белезници с часове на кръстовището до Спортното министерство. Акцията се ръководеше лично от настоящия главен прокурор Иван Гешев - тогава ръководител на Специализираната прокуратура, и от настоящия консул Пламен Георгиев - тогава ръководител на Антикорупционна комисия. В колата на Иванчева и Петрова бяха намерени белязани пари.
Белязани банкноти - но при доста по-дискретна акция разследващите откриха и у бившия районен кмет на "Младост" Петко Дюлгеров. Според прокуратурата той е посредничил между Десислава Иванчева и Биляна Петрова и изнудвания от тях бизнесмен Александър Ваклин.
Тежките осъдителни присъди, постановени от Специализирания наказателен съд - 20 години затвор за Иванчева, 15 - за Петрова и 12 - за Дюлгеров, бяха отменени от второинстанционния спецсъд и той ги намали съответно на 8 ,7 и 6 години затвор.
Десислава Иванчева и Биляна Петрова излязоха от ареста малко преди Рождество на 2018 година, под "домашен арест".
Делото стига до Върховния касационен съд, защото от присъдите се оказаха недоволни и подсъдимите, и прокуратурата.
21 сигнала за паднали дървета в следствие на дъжда и вятъра са подадени в пожарната вчера. Най много са сигналите в района на Шумен - 6. От пожарната допълват, че сигнали са получени в общо осем области на страната.
В МВР не се случва нищо ново. Наяве се вадят неща, които са се случвали извън обществения интерес. Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата , а подборът позволява това. Мнението е на доц. Милен Иванов, експерт по национална сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР...
Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Това е мнението на Ваня Григорова - синдикалист и общински съветник в София. " Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите . Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и..
4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там. Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Във Великотърновския окръжен съд днес се очаква да започне делото за катастрофата от есента на 2022 година в Лясковец, при която загина 12-годишен велосипедист. Подсъдим е учителят Петър Димитров. Мъжът, блъснал и убил 12-годишен велосипедист в Лясковец, застава пред съда Досъдебно производство за причиняване на смърт..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..