Режисьорът е от Сърбия, актьорите са от България, Сърбия, Северна Македония и Румъния, пиесата е „Чудото на Свети Георги“ от Русомир Богдановски, автор от Северна Македония. Премиерата е в Плевен на 28 и 29 юни. През есента със спектакъла се открива престижен международен фестивал в Ниш, през октомври ги очакват в Румъния.
Васил Василев, директор на ДКТ „Иван Радоев“ заяви, че трябва малко лудост за реализирането на тази идея, но пък е убеден, че е правилният път в този глобален свят.
"Спектакълът е по пиесата на Русомир Богдановски, автор от Северна Македония, „Чудото на Свети Георги“. За първи път ще бъде реализирана на българска сцена, коопродукция между Драматично-кукленият театър „Иван Радоев“, Народен театър Ниш и класически театър "Йон Славич Рад" - Румъния", каза за БНР Васил Василев.
По думите му спектакълът „Чудото на Свети Георги“ е фантастична трагикомедия, в която има и остроумното, и забавното, и абсурдното.
"Тя преплита много народни теми, които са свързани на Балканите. Притча за един цар и за една царица, които се опитват да разделят народа си, за да могат, колкото се може по-дълго да управляват. Това е едно намигване, защото в крайна сметка ние на Балканите винаги повече сме били разделяни, отколкото обединявани или когато сме били обединени, то сме били под чуждо владичество. Така че търсим нашия път - пътя на новото време. Ние искаме да покажем как с култура, с изкуство границите нямат никакво значение и мечтата ни е да търсим новото, да градим нещо, да направим един спектакъл, който да е универсален и разбираем за всички народи, които ще играем. Използваме много движенчески похват, много визуални неща е използвал режисьора Никола Завишич, за да може той да бъде по-достъпен и разбираем", подчерта Василев.
Адаптацията и режисурата са на Никола Завишич (Сърбия), хореограф е Андреа Гаврилиу (Румъния), музиката е на Милен Апостолов, сценографията и анимацията на Николай Димитров NAD, костюмите са дело на Константин Вълков. В ролите участват сръбските актьори Драгиша Велкович, Драгана Йованович и Марко Павловски и техните колеги от Румъния Марина Палли и Стефан Догару. Какво е усещането при създаването на общия продукт, актьорите от Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ - Плевен Антъни Пенев, Бориса Сарафова и Асен Данков.
"Най-невероятното нещо, което се случи е, че събрани от различни места хора, които не се познаваме, не знаем нищо един за друг, се превърнахме в приятели", каза Антъни Пенев.
"Тук говорим за театър, не за пърформанс, не за експеримент, а за истински театър с актьори на високо ниво, които знаят какво правят и го правят много добре. Има едно самочувствие в момента, че ето и това се случи и с това ще се справим и напред ще продължим и ще се случват още такива неща и ние можем да го направим, което за мен е много важно. Хората се съмняват в себе си, аз се съмнявах в себе си, но благодарение на този проект спрях да се съмнявам и сме готови за още такива проекти, защото те са възможни", допълни Бориса Сарафова.
"Най-важното, което ми даде този проект, това са срещите с нови колеги. Винаги се възхищавам и много се радвам като работя с нови колеги, особено когато те са талантливи и видя, че ме провокират да творим заедно и да се надиграваме, и да градим спектакъл заедно", подчерта Асен Данков.
Деян Лилич от Северна Македония има специално участие в спектакъла.
Постановката ще бъде включена в програмата на театрите в Плевен, Ниш и Арат.
"Всеки актьор ще говори със собствения си език. Да, ще бъде със субтитри, за да може да има още по-голяма разбираемост, но е хубаво, че ще чуем мелодията на всеки един. Това, което правим ние с нашата професия и театър винаги е да насочваме зрителя, най-близък ти е този, който е близо до теб. Най-близък ти е съседа ти и ти трябва да го разбереш, да го опознаеш, за да имаш повече гостоприемство и по този начин да станем по-добри. Да направим нещо така, както се прави без никакви спънки", допълни Васил Василев.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..