Евродепутатите ще отправят призив да бъде свален механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния по време на днешната пленарна сесия в Брюксел. Това ще стане по време на дебатите по проектодоклада на Европарламента, в който се прави анализ на първия доклад на Европейската комисия за върховенството на закона от миналата година за всички страни-членки.
През октомври 2019 г. Европейската комисия представи последния доклад по механизма за сътрудничество и проверка за България, според който страната ни е напреднала достатъчно в реформите на правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност спрямо ангажиментите, поети преди присъединяването й към ЕС. Бе отбелязано обаче, че има още работа, която трябва да се свърши по практическото им изпълнение и по-конкретно за отчетността на главния прокурор.
По-късно документът бе приет и от Европейския парламент, като оттогава за България не бе изготвян отделен доклад по този механизъм за разлика от Румъния.
Миналата година докладът за България бе в рамките на първите доклади за всички страни членки по върховенството на закона. Все още обаче не е взето решение механизмът да отпадне за страната ни. Това трябва да направи Съветът на ЕС.
По време на днешните дебати евродепутатите ще определят своите приоритети за състоянието на върховенството на закона във всяка страна-членка и ще дадат конкретни препоръки към Комисията.
По неофициални данни се очаква докладът за тази година да е готов през юли, но запознати припомниха, че миналогодишният доклад излезе чак през септември.
Съединените щати разрешават връщането на своите дипломати в Ирак. Това става близо месец след тяхната евакуация, извършена точно след американските удари по ирански ядрени обекти, предаде БТА. Държавният департамент обаче продължава да не препоръчва на американците да посещават Ирак. Решението за връщане на дипломатите е взето въпреки..
С гражданско поклонение в Къкринското ханче и възпоменателна церемония пред паметника му в революционната столица Ловеч ще бъде отбелязана 188-годишнина от рождението на Васил Левски . Гражданското поклонение пред паметника на Васил Левски в двора на Къкринското ханче, където Апостола е заловен ще започне в 10.00 ч. Ще бъдат поднесени и венци..
Сирийската държавна новинарска агенция САНА съобщи за нов израелски удар в южната част на Сирия в района на населявания основно с други град Суейда, предадоха Ройтерс и Франс прес. Това е първи израелски удар по Сирия от изтеглянето през нощта на сирийските правителствени сили от Суейда, както беше поискал Израел. Силите бяха разположени..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде задържан, независимо колко се вълнува обществото. Борбата с престъпността не може да се води чрез задържане на всяка цена . Това мнение изрази пред БНР Ина Лулчева, адвокат на кмета на Варна..
Преобладаващият брой пожари възникват вследствие на човешка намеса. Повечето от тях са причинени от небрежност. Само 4% са естествените причини за пожари . Това обясни в интервю за БНР Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" във WWF. Климатичните промени оказват индиректно влияние , обясни експертът и даде..
Катар, Египет и Съединените щати са представили на Израел и палестинската ислямистка групировка "Хамас" актуализирано предложение за прекратяване на огъня в Газа, съобщи американското издание "Аксиос", като се позова на два запознати източника. Двете основни актуализации в последното предложение са свързани с обхвата на изтеглянето на..
Словакия ще даде днес "зелена светлина" за приемането на 18-ия пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, заяви словашкият премиер Роберт Фицо. Словакия е постигнала максимума на този етап, след като многократно блокира одобрението на европейските санкции, посочи Роберт Фицо. Страната настояваше за гаранции срещу щети от..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Оставаме в неяснота и несигурност по отношение на две ключови фигури в съдебната власт . Парламентът може да докара съдебната система до пълен..