Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помилваните каталунски политици сепаратисти вече са свободни

Един от деветимата лидери на неуспешния опит за отцепване през 2017 г. на Каталуния Жозеп Рул (вдясно) е посрещнат след освобождаването му пред затвора в Барселона, 23 юни 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Помилваните каталунски сепаратисти, които излежаваха дълги затворнически присъди за ролята си в неуспешния опит за обявяване на независимост през 2017 г., бяха освободени от затвора.

Точно в 12 часа бившият председател на Каталунския парламент Карме Форкадел първа напусна затвора Вад-Рас и бе посрещната с аплодисменти и прегръдки от сегашният председател на парламента Лора Борас .

След нея от 5-те затвора, в които излежаваха присъдите си, бяха освободени и останалите 8 политици, участвали в проведения, но обявен за незаконен, референдум за независимост на Каталуния през 2017 година.

Те бяха посрещнати от министри в регионалното правителство и депутати в местния парламент като герои, жертвали личния си живот и този на семействата си в името на независима Каталуния. Бившият премиер на Каталуния Ким Тора, който беше отстранен от поста си, написа в Туитър, че “целта вече е да освободят Каталуния от затвора на Испания”.

Въпреки притесненията на членовете на съдебната власт относно помилванията Върховният съд нямаше аргументи, с които да откаже и издаде заповед затворниците да бъдат освободени след Кралския указ съгласно член 62-ри от Конституцията.

Премиерът Педро Санчес, който се яви в Парламента, за да защити решението на правителството, каза, че те са „ключови хора” за „ възстановяване и нормализиране на отношенията между Испания и Каталуния”.

Според него излежаването на цялата присъда би затруднило решението на „най-големия политически проблем” в страната. Това предизвика бурна реакция от страна на опозицията, а лидерът на консервативната Народна партия Пабло Казадо поиска оставката на Санчес, тъй като е „продал на търг” Испания и е нарушил „ клетвата си да защитава националното единство и равенство на всички испанци”.

Независимите от своя страна смятат за недостатъчна стъпка помилванията и искат пълна амнистия както на затворниците, така и на избягалите от правосъдието, визирайки Карлес Пучдемон.

"Няма да има амнистия, няма да има самоопределение. Ще има диалог и политика", отвърна министърът на териториалната политика Микел Ицета, а министърът на правосъдието Хуан Карлос Кампо насърчи бившия премиер на Каталуния Пучдемон да се върне от Белгия в Испания, за да бъде съден.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39