Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скок на новозаразените с коронавирус в Кипър заради индийския щам

Опашка за бързи тестове в Никозия, 9 май 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Кипър броят на заразените с коронавирус рязко се е покачил през последните дни, алармира здравното министерство на острова.

167 новозаразени с коронавирус, които са 0.5% от извършените над 33 000 теста, бяха регистрирани в Кипър в сряда. Те са 2,5 пъти повече от понеделник, когато бяха отчетени 67 случая. От седмици броят на новите положителни случаи се бе стабилизирал под 50 на ден.

Увеличават се и приетите с Ковид-19 в болниците, като повече от 90% от тях са неваксинирани.

Епидемиолозите и здравното министерство обясняват рязко влошената ситуация с навлизането на острова на силно заразния индийски вариант, засягащ повече младите и неваксинираните, както и отслабването на ограниченията заради коронавируса.

70% от положително тестваните са на възраст под 40 години и само 4% от тях са напълно ваксинирани, а една трета от новите случаи са при непълнолетни от 15 до 18 години, сочат данните на министерството.

В същото време само 33% от младежите от 20 до 29 години са получили поне една доза от ваксината до края на миналата седмица.

Здравните власти призовават хората в най-уязвимите възрастови групи от 18 до 39 години, които още не са се ваксинирали, да направят това, за да намалят риска от зараза и разпространение на вируса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите ни е наистина безобразно!

Управлението на водите ни е наистина безобразно!  Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение "Балканка", съветник в парламентарната комисия по безводие. Сметната палата започва проверки на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Министерството на околната среда и водите . Одитният екип ще изследва как се..

публикувано на 01.08.25 в 16:50

Два хеликоптера продължават да гасят пожара в Пирин

Продължава гасенето във вътрешността на пожара в Пирин, както и на отделни огнища по периферията му. Към момента има само един по-сериозен фронт - този над мраморните кариери на село Илинденци, който е в близост до територията на Национален парк "Пирин". Това заяви на брифинг комисар Валентин Василев, областен директор на пожарната..

публикувано на 01.08.25 в 16:48
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Коментирайки изявленията на Путин, Зеленски отново призовава за лидерска среща

Украинският президент Володимир Зеленски повтори в петък готовността си да седне на разговори с Владимир Путин, заявявайки, че Украйна иска да "премине отвъд" изявленията и срещите на по-ниско ниво по въпроса. "Ако това са сигнали за истинска готовност за прекратяване на войната с достойнство и установяване на наистина траен мир, тогава..

публикувано на 01.08.25 в 16:38

Великобритания: ЕС премахва тарифите върху стоманата в рамките на квотната система

Великобритания заяви, че Европейският съюз ще премахне от петък тарифите върху ключови продукти от стомана в рамките на квотна система, като част от рестартиране на връзките и неотдавнашно споразумение за облекчаване на търговските бариери между двете страни, съобщи Ройтерс. През май Великобритания се съгласи на най-значителното рестартиране..

публикувано на 01.08.25 в 16:21

Няма пряка опасност за живота за нито един от ранените при ПТП в Прохода на републиката

Няма пряка опасност за живота за нито един от десетимата ранени при катастрофата тази сутрин край село Мишеморков хан в Прохода на републиката, където се удариха два румънски и един български автомобил. Румънски гражданин и дете предстои да бъдат транспортирани до северната ни съседка с хеликоптер.  Положителна проба за наркотици на единия от..

публикувано на 01.08.25 в 16:17

В Нови Сад отбелязаха 9 месеца от трагедията на гарата

Граждани в Нови Сад отбелязаха днес девет месеца от срутването на козирката на гарата в северния сръбски град, което стана причина за смъртта на 16 души, съобщи агенция Бета, цитирана от БТА. На няколко големи кръстовища в града събралите се запазиха 16 минути мълчание точно в 11:52 часа местно време (12:52 бълг. време), когато рухна бетонната..

публикувано на 01.08.25 в 16:14

"Килим фест" - 1000 автентични образци грейват по полята на Габровския Балкан

Отправяме се към Габровския Предбалкан, където стотици стари български килими грейват по полята . Тридневното изложение на открито в живописното село Иглика започва днес - 01.08 и продължава до неделя, за да даде шанс на широката аудитория да се наслади на образци от всички килимарски школи у нас и да проследи вековните традиции в това..

публикувано на 01.08.25 в 15:50