Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Клеймото на гения“ - биографията на човек, който търси интересни тайни

Книга „Клеймото на гения“ на Василка Николова
Снимка: ciela.com

„Клеймото на гения“ е интелигентно написана книга, в която истина и фантазия се свързват, за да ни покажат пътя на светлината - свещеното „херметично“ познание, чиято тайна е ревностно пазена през вековете от богомили, тамплиери и масони.
"Това е биографията на един човек, който търси интересни тайни и се старае да намери максимално много материали, с които да подкрепи търсенето си, крайния резултат", каза за БНР авторът на книгата д-р Василка Николова, преподавател в различни университети.

По думите ѝ в изкуството, в литературата много от най-красивите, прекрасни произведения са резултат от едно бягство по света, а понякога и от сами себе си.

"Когато искаш да пишеш за изкуство, за символите и тайните, скрити в известни произведения, аз все пак се старая да пиша и за болестите, и диагнозите на тези, които са създали произведения, както и тяхната принадлежност към определени общества, чийто тайни те са кодирали в своите картини, то тогава е неизбежно да има прилика. Идеите, които аз застъпвам са коренно различни от тези на Дан Браун. След като трябва да има кримка, трябва да има екшън, трябва да има загадка, трупове, убийство, за да стане произведение, което да е интересно, да бъде обучително".

Консултант на д-р Василка Николова при писането на книгата е Димитър Мандраждиев, който е свързан с масонството, с Великата ложа на старите, свободни и приети зидари в България.

Според него масонството е съкровищница, библиотека на всички възможни или поне повечето философски школи, теории, тези, виждания, учения.

"В масонството в момента може да се наблюдава и да се докоснете до школи от най-източната част на картата на Земята, до най-западната, през всички континенти от всички векове. Има най-различни видове ритуална дейност, само ритуалите сами по себе си, като ритуал, по който има първа, втора, трета степен се водят и съответните допълнителни дейности са над 150 в световен план. Ние в България слава Богу имаме удоволствието да работим с 5-6 от тях".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30