Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Клеймото на гения“ - биографията на човек, който търси интересни тайни

Книга „Клеймото на гения“ на Василка Николова
Снимка: ciela.com

„Клеймото на гения“ е интелигентно написана книга, в която истина и фантазия се свързват, за да ни покажат пътя на светлината - свещеното „херметично“ познание, чиято тайна е ревностно пазена през вековете от богомили, тамплиери и масони.
"Това е биографията на един човек, който търси интересни тайни и се старае да намери максимално много материали, с които да подкрепи търсенето си, крайния резултат", каза за БНР авторът на книгата д-р Василка Николова, преподавател в различни университети.

По думите ѝ в изкуството, в литературата много от най-красивите, прекрасни произведения са резултат от едно бягство по света, а понякога и от сами себе си.

"Когато искаш да пишеш за изкуство, за символите и тайните, скрити в известни произведения, аз все пак се старая да пиша и за болестите, и диагнозите на тези, които са създали произведения, както и тяхната принадлежност към определени общества, чийто тайни те са кодирали в своите картини, то тогава е неизбежно да има прилика. Идеите, които аз застъпвам са коренно различни от тези на Дан Браун. След като трябва да има кримка, трябва да има екшън, трябва да има загадка, трупове, убийство, за да стане произведение, което да е интересно, да бъде обучително".

Консултант на д-р Василка Николова при писането на книгата е Димитър Мандраждиев, който е свързан с масонството, с Великата ложа на старите, свободни и приети зидари в България.

Според него масонството е съкровищница, библиотека на всички възможни или поне повечето философски школи, теории, тези, виждания, учения.

"В масонството в момента може да се наблюдава и да се докоснете до школи от най-източната част на картата на Земята, до най-западната, през всички континенти от всички векове. Има най-различни видове ритуална дейност, само ритуалите сами по себе си, като ритуал, по който има първа, втора, трета степен се водят и съответните допълнителни дейности са над 150 в световен план. Ние в България слава Богу имаме удоволствието да работим с 5-6 от тях".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47

Микрофестивалът "Инфундибулум" обживява подлеза до автогарата в Габрово

В района на подлеза до автогарата в Габрово започна вторият Mикрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет. "Това е второто..

публикувано на 15.10.24 в 12:18