Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър ще насърчава културния и селския туризъм

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Местни и чуждестранни гости в Кипър ще могат да се включат в 570 безплатни работилнички за занаяти и традиционни храни и напитки, които започват от днес и ще се провеждат през всеки уикенд до края на годината.

Новата инициатива дава възможност на посетителите да почувстват „автентичния Кипър”, като по този начин се насърчава и популяризира културният и селският туризъм, обясниха от туристическото министерство, което организира и субсидира експерименталната програма.

Безплатните занаятчийски и гастрономични семинари се провеждат в различни села на острова, известни от векове със своите производствени дейности и изделия.

Гостите могат да се включат в работилници по традиционните кипърска бродерия, керамика, грънчарство, плетене на кошници, изработка на сребърни изделия, дърворезба и други.

Любителите гастрономи могат да участват в приготвянето на вино, сирене, кипърски хлебни и сладкарски изделия, както и други характерни за острова храни и напитки.

Дейностите във всички работилнички ще предложат на посетителите „уникални и автентични кипърски изживявания”, уверяват от туристическото министерство.

Заедно със семинарите в районите, където те се провеждат, ще бъдат организирани и безплатни обиколки с екскурзовод.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Кипър се опитва да спре "купонджийското" разпространение на коронавируса

За първи път от месеци в Кипър отново се появяват вериги за предаване на коронавируса с голям брой случаи в тях. Те са сред млади хора с интензивна социална активност, като голямата част от тях не са ваксинирани, изрази безпокойството си здравното..

публикувано на 25.06.21 в 22:39

Облекчават влизането за български граждани в Кипър

От 24 юни българските граждани могат да влизат в Кипър без изискване за представяне на отрицателен PCR тест. По информация на българското посолство в Никозия остава в сила задълженията при влизане в Кипър да се направи онлайн регистрация в..

публикувано на 24.06.21 в 13:17
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките..

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение..

публикувано на 31.07.25 в 19:45