Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтече срокът за подаване на заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия

| обновено на 26.06.21 в 18:53
Снимка: Радио ВИДИН

В 17.30 изтече срокът за  подаване на заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия от хора с трайни увреждания. Също до края на деня в общините се подаваха и заявления за гласуване по настоящ адрес, за изборите на 11 юли.

От ЦИК вече обясниха, че Изборният кодекс не предвижда възможност да гласуват лица, които в изборния ден се намират на място, различно от постоянния и настоящия им адрес.

Избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да подаде заявление за гласуване по настоящия адрес.

За целта се подава заявление до общинската администрация по настоящия адрес. То може да се подаде на място или през интернет-страницата на ГД-ГРАО, без да е необходимо електронният документ да е подписан.

Гласувалите по настоящия адрес на предходните парламентарни избори на 4 април, които желаят отново да гласуват по настоящ адрес и на 11 юли, следва да подадат ново заявление.

Изборният кодекс допуска вотът да се упражни и с удостоверение за гласуване на друго място, но това се отнася само за кандидат-депутатите, членовете на районни избирателни комисии и регистрирани за наблюдатели на изборите.

Хората с увредено зрение или затруднение в придвижването също могат да гласуват в удобна за тях секция, извън тази, в която са вписани в избирателния списък. Ученици, студенти и докторанти в учебни заведения, които са в друго населено място от постоянния им адрес, също могат да гласуват там, където учат, без да е необходимо да регистрират настоящ адрес.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От 2 до 5 години трябват за узаконяване на водоизточник за напояване

Промените в Закона за водите , които целят облекчаване на административната тежест и съкращаване на времето за разрешителни и регистрационни режими за напояване, са в процедура на обществено обсъждане. Мнения по предложенията се събират до 9 септември. " Времето, необходимо, за да бъде узаконен един водоизточник, може да е от 2 до 5 години, а..

публикувано на 04.09.25 в 07:54

Съдия от Бостън обяви за незаконно решението на Тръмп да спре федерално финансиране за Харвард

Съдия от американския град Бостън обяви за незаконно решението на администрацията на президента Доналд Тръмп да спре федерално финансиране за Харвардския университет на стойност близо 2.2 милиарда долара.  САЩ премахват програмата за студентски визи в Харвардския университет Доклади установиха и антисемитски, и антимюсюлмански настроения в..

публикувано на 04.09.25 в 07:51

Конституционният съд - домакин на Международната конференция "Единни в многообразието"

Конституционният съд е домакин на третото издание на Международната конференция "Единни в многообразието". Тя се организирана от Съда на Европейския съюз и в нея ще се включат представители на повечето страни- членки на Съюза. Форумът е под мотото "Ролята на конституционното правосъдие в общия европейски правен ред". Конференцията "Единни..

публикувано на 04.09.25 в 07:43
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на Франция Еманюел Макрон в Елисейския дворец - Париж, 14 май 2023

Зеленски в Париж за среща с коалицията на желаещите

Продължават дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна. Днес украинският президент Володимир Зеленски ще се срещне в Париж с лидери от т.нар. коалиция на желаещите, за да обсъди с тях гаранциите за сигурност, които да предотвратят нови руски атаки срещу страната му, ако се стигне до мирно споразумение с Москва. Говорителката на външното..

публикувано на 04.09.25 в 07:43

Комисия в СОС изслушва директора на "Столичен електротранспорт" за инцидента с трамвая

На извънредно заседание на Комисията по транспорт и пътна безопасност в СОС се очаква да бъде изслушан изпълнителният директор на "Столичен електротранспорт" заради инцидента с трамвая на кръстовището пред Румънското посолство. За БНР председателят на Постоянната комисия по транспорта към Столичната община Иван Таков коментира: "Имаме много..

публикувано на 04.09.25 в 07:39

Тържествена научна сесия, посветена на Съединението, в СУ

Тържествена научна сесия, посветена на 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, ще се състои в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Съпътстваща е инициативата за изграждане на паметник на княз Александър Първи Български.  Събитията се организират от Инициативен комитет под егидата на председателя на Народното..

публикувано на 04.09.25 в 07:36
Мария Луиш Албукерк

Еврокомисарят по инвестициите на двудневна визита у нас

Комисарят за финансовите услуги и съюза на спестяванията и инвестициите Мария Луиш Албукерк пристига на двудневно посещение у нас, съобщиха от представителството на Европейската комисия.  Очаква се Албукерк да се срещне с министъра на финансите Теменужка Петкова и с управителя на Българската народна банка Димитър Радев. Предвидени са срещи и с..

публикувано на 04.09.25 в 07:29