Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оливър Гартланд: Труден баланс между разходите за стимул на икономиката и прекомерното задлъжняване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Голяма част от страните членки на Европейския съюз вече получиха одобрение за националните си планове за възстановяване и развитие. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обикаля столиците им, за да представи лично подробности за сумата, която ще получат, и целите, които са поставени в одобрените от Брюксел планове. България е сред държавите, които все още се бавят с плана си, а мнозина експерти предупреждават, че това ще доведе до изоставане във възстановяването и догонването на по-богатите западни държави.

На този фон все по-силно се чуват тревожни гласове, че прекомерните харчове - с цел подкрепа на растежа, ще доведат Европа до нова дългова криза, без да са решени структурните проблеми на европейската икономика. 

В интервю за „Събота 150“ Оливър Гартланд от Център за икономически и бизнес проучвания в Лондон коментира, че е изключително трудно да бъде намерен балансът между разходите с цел стимулиране на икономиката и прекомерното задлъжняване. 

Ще успеят ли националните планове да решат дългогодишните структурни проблеми в икономиките на страните членки?

Мисля, че важно да обърнем внимание на факта, че част от структурните проблеми съществуват от дълго време, а ние се възстановяваме от изключително трудна ситуация във финансов и социален план, провокирана от пандемията. Например, проблемът с високите нива на дълг няма как да бъде решен в следващите месеци, особено като се има предвид колко много задължения поеха правителствата през последната година. Най-вероятно те ще продължат да трупат дългове още известно време. Също така проблеми като застаряването на населението и влошаващата се демографска структура няма как да бъдат решени за няколко месеца.

От друга страна, мисля, че пандемията ни предложи определени възможности да работим върху решението на проблема с високата безработица, който съществува от финансовата криза през 2008 година. Той е много сериозен в някои от южните държави, които страдат от изключително високо ниво на безработица. Именно сега е много удобен момент тези държави да се фокусират върху подобряване на квалификацията, особено на младите хора, така че те да имат възможност за по-високо платена работа. Това е пътят към трайно намаляване на безработицата. 

Къде обаче е балансът между преодоляването на проблемите и трансформирането на икономиката в по-дигитална и екологосъобразна и високите нива на задлъжнялост?

Трудно е, защото през последната година видяхме безпрецедентно ниво на правителствени разходи с цел да се запази благосъстоянието на хората и социалния мир. Разбира се, това води до притеснения за нивото на задлъжняване, особено като се има предвид, че и преди кризата в много държави то бе доста високо. В същото време не бива да забравяме, че сме в началото на процеса по възстановяване на икономиката. Започнахме да виждаме позитивни сигнали, например, с покачването на индустриалното производство и покупателната възможност. Току-що отворихме след поредния локдаун и е твърде рано да прекратим фискалните стимули, особено в ситуацията на изключително ниски лихви.

Струва ми се, че е по-разумно да оставим икономиката да се възстановява, поне докато не достигне до някакво стабилно ниво. Чак тогава трябва да се замислим за намаляване на харчовете, за да започнем и справянето с дълговия проблем. Трябва да се поучим от уроците от миналото. Мнозина експерти припомнят, че през 2008 година страните твърде бързо затегнаха фискалната и монетарната политика. Това не доведе до толкова устойчиво възстановяване на европейската икономика от финансовата криза тогава, колкото в други части на света. Ето защо трябва първо наистина да постигнем възстановяване преди да започнем да затягаме коланите.

Освен това мисля, че е много важно в краткосрочен план да не забравяме, че пандемията все още е тук и вирусът е сред нас. В Европа едва около 50% от възрастното население е получило поне по една доза, а само 27 на сто - две дози от ваксината срещу Covid-19. Напълно е възможно да се разпространят нови и по-заразни варианти на вируса. Това от своя страна може да доведе до нови ограничения, така че поне до края на тази година трябва да бъдат запазени схемите за подкрепа на работните места и запазването на жизнените способности на бизнеса.

Това е тезата и на италианския премиер Марио Драги, но през седмицата чухме друг уважаван финансист - бившия финансов министър на Германия Волфганг Шойбле, който ясно насочи вниманието към нарастващия дълг.

Това е много тънък баланс. Ясно е, че правителствата нямат неограничени възможности за поемането на дълг. Задълженията ще трябва да се плащат чрез повече събираемост и пестеливост в дългосрочен план. Според мен сериозно притеснение за дълговото ниво ще настъпи, ако схемите за подпомагане и огромните правителствени харчове продължат догодина и дори през 2023-а. Засега обаче те трябва да продължат, за да не спрем икономическия подем твърде рано. 

снимка: ЕПА/БГНЕС
Мнозина предупреждават, че възстановяването в Европа ще бъде неравномерно и ще доведе до задълбочаване на неравенството - и между държавите, и вътре в самите държави. Вие споделяте ли това притеснение?

Има притеснение заради някои противоречащи си политически цели и то съществува както на национално, така и на европейско ниво. Това, че планът „Следващото поколение Европейски съюз“ се фокусира върху екологичните и цифрови политики, не означава, че трябва да загърбим социалното неравенство. Напротив, политиките трябва да работят в една и съща посока. Не трябва да се допуска противоречие в тях. Смятам, че Европейската комисия трябва да окаже помощ чрез ясни препоръки на държавите, които не се справят, за да може и те да постигнат пълно и успешно възстановяване. 

Струва ми се, че би било полезно да се направи мониторинг на политиките по преодоляване на неравенството и да бъде направена оценка доколко са успешни. Трябва да се види как прилагането на определени политики в Европа повлиява социалното неравенство. Това е особено важно, защото пандемията разшири ножицата между бедни и богати. Вижте какъв беше ефектът върху хората - тези, които имат високоплатена и квалифицирана работа, успяха да я запазят с работа от дома си. Доходите им останаха сигурни, но тъй като възможностите за разходи намаляха, спестяванията им се увеличиха. От друга страна, нископлатените служители изгубиха работата си и се наложи да разчитат на правителствените схеми и да прибегнат до харчене на спестяванията си.

Интервюто с Оливър Гартланд можете да чуете в звуковия файл. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК одобри 500 000 евро безвъзмездна помощ за борба с опасни комари в Кипър

Европейската комисия одобри 500 000 евро безвъзмездна помощ за изпълнението в Кипър на пилотна програма за борба с разпространението на опасни комари, съобщи здравният еврокомисар Стела Кириакиду по време на посещението си в Никозия.  Иновативният проект се финансира по програмата "ЕС в подкрепа на здравето" ("EU4Health"). Целта му е да елиминира..

публикувано на 29.06.24 в 05:23

Найджъл Фарадж не иска да има "нищо общо" със съпартийците си, които са били обвинени за расисти.

Найджъл Фарадж заяви, че не иска да има "нищо общо" с кандидатите от неговата партия "Реформирай Обединеното кралство", които са били обвинени за расисти. Докато отговаряше на въпроси на публиката по Би Би Си, по-малко от седмица преди общите избори на 4 юли, популистът заяви още, че Великобритания трябва да напусне Европейската конвенция по правата..

публикувано на 29.06.24 в 05:18

Българин беше осъден на 9,5 години затвор във Великобритания по обвинения в изнасилване

Във Великобритания, 45-годишният български гражданин Юлиан Димов, работещ като масажист, беше осъден на девет и половина години затвор по обвинения в изнасилване на 10 клиентки. Юлиан Димов е използва приложение за козметична терапия, за да открие и изнасили десет клиентки в собствените им домове. Той се е възползвал от жертвите си, след като те..

публикувано на 29.06.24 в 04:56

РСМ отхвърли гръцките обвинения, че нарушава Преспанския договор

Северна Македония отхвърли обвиненията на премиера на Гърция Кириакос Мицотакис и външния министър Йоргос Герапетритис, които поставиха пред Европейския съюз въпроса за нарушаването на Преспанския договор от страна на новото ръководство на страната, предаде БТА. Според правителството в Скопие, поетите ангажименти са двупосочна улица, като..

публикувано на 28.06.24 в 20:40
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин: Русия трябва да започне да произвежда ракети със среден обсег в отговор на действията на САЩ

Русия трябва да започне да произвежда ракети със среден и малък обсег в отговор на действията на Съединените щати. Това заяви президентът Владимир Путин по време на днешното заседание на Съвета за сигурност на Русия, чието начало беше излъчвано по държавната телевизия. "Днес е известно, че Съединените щати не само произвеждат тези ракетни..

публикувано на 28.06.24 в 20:29

Доставките на боеприпаси за украинските войски са нараснали рязко

Доставките на боеприпаси за украинските войски са нараснали рязко, съобщава Франс прес в репортаж от фронта в Донбас. Руската армия обаче запазва превъзходството си в жива сила и артилерийски системи, твърдят украински войници пред репортери на агенцията. Руското военно министерство обяви, че войските му са взели Росдоливка. Това е украинско..

публикувано на 28.06.24 в 20:19

МФ отчита близо 147 млн. лева излишък в хазната към края на май

Излишъкът в хазната към края на май е 146,9 млн. лева, което 0,1% от прогнозирания брутен вътрешен продукт, сочат данните на Министерството на финансите. От институцията подчертават, че събраните приходи към края на петия месец на годината са в размер на 28,256 млрд. лв. или около 37,5 % от разчетените в държавния бюджет, докато разходите са..

публикувано на 28.06.24 в 19:47