Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново показаха част от мисиите на Европейската космическа агенция

Снимка: Здравка Маслянкова

Космически демонстрации, които показаха част от мисиите на Европейската космическа агенция, се проведоха миналата седмица във Велико Търново и дадоха възможност на децата да си изработят малък космически кораб, да направят планета, да пресъздадат истинския модел на Земята, който оказва се не е идеално кълбо.

Необятният космос слезе на земята във Велико Търново с космически демонстрации и астро работилници пред музей „Възраждане и Учредително събрание“. Космическият устрем на Европа през мисиите на Европейската космическа агенция показа Пловдивският природонаучен музей в партньорство с Регионалния исторически музей в старопрестолния град.

Космическото пространство не е изследвано, все още има много какво да се научи от него. Младите, бъдещи изследователи на космоса ще се запленят. Във Велико Търново, за съжаление, нямаме обсерватория, нямаме астрономически екип, който да се занимава с тази наука и тези наши събития с Планетариума и Природонаучния музей в Пловдив ще стане много интересно за тях“, каза за БНР Илия Вълев, уредник във Великотърновския музей. 

И стана интересно, защото паркът пред музея във Велико Търново се превърна в образователни работилници, свързани с небесните тела, с космическите апарати и с най-емблематичните мисии на Европейската космическа агенция. Любителите на астрономията можеха да пресъздадат действителната форма на земята. Каква е тя – разказва Яна Георгиева, уредник в зала „Планетариум“ на Природонаучния музей в Пловдив:  

Истинската форма на Земята всъщност се нарича геоид. Това е повърхността на един идеален океан без приливите и отливите, образуван само от гравитацията. Това е действителната форма на Земята, която не е абсолютно кълбо, а си има височини, низини и е много интересно да се види какво представлява. Децата в една от работилниците изработват този модел, както и различни планети от Слънчевата система с пластилин“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Любопитен кът за малки и големи беше едно кантарче, на което всеки можеше да измери теглото си и умножавайки по определен коефициент да разбере на коя планета колко килограма би тежал, разказва Светлозара Казанджиева от Природонаучния музей: 

На Венера сме най-леки, докато на Меркурий сме най-тежки, така че повечето дами предпочитат да се теглят на Венера, защото там пет килограма винаги ги сваляме от раз. За дамите най-приятно ще бъде на Венера да се претеглят“

Сред най-нетърпеливите участници в образователните космически работилници бяха учениците от клуба по астрономия в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Космосът е мечта за Ива Георгиева от 11 клас:  

В нашия клуб се занимаваме с изучаване на космоса, на вселената, на звездите и всички неща, които са свързани с това. Изключително е интересно, защото смятаме, че е много важно да опознаваме освен земята и това, което е отвъд нея. Много деца като малки са си мечтали да бъдат астронавти и да посетят луната, Марс и дори да открият други планети и това е една мечта, която се запазва при някои, особено при нас. Със сигурност би било много интересно. Това би било преживяване, което ще се помни за цял живот“.

Снимка: Здравка Маслянкова

С космическа програма учениците търсят астероиди по проект на НАСА, посочи Виктор Бонджолов, който също е от клуба по астрономия и разказва какво допълнително е научил извън написаното в учебниците: 

Какво се случва като изгаснат звездите – превръщат се в свръх нова. Слънчевите затъмнения са много интересни. За извънземните, защото не само тук има живи индивиди, има навсякъде, което е уникално“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Доцент Камен Козарев от Института по астрономия към Българската академия на науките демонстрира как се образуват кометите в космическото пространство: 

Кометите произхождат от началото на Слънчевата система и те основно се състоят от лед, има амоний, малко алкохол, силикати и други малки съставки и пресъздаваме какво представлява една комета. Те носят много интересна информация какво е представлявала Слънчевата система в своето създаване“.  

Велико Търново беше третият град от космическите демонстрации на Пловдивския природонаучен музей по проект, финансиран от Европейската космическа агенция. Предстои астро образователни събития да се проведат в още 7 града сред които Варна, Бургас, Димитровград, Габрово. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Глишев

Манол Глишев: Папа Франциск се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи

"Предполагам, че папа Франциск ще остане сред папа Йоан Павел II и папа Бенедикт като малко по различен тип човек, по-близък по-скоро до бедните, по-скоро до онеправданите. Той се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи , затова и избра това име". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" общественикът..

публикувано на 23.04.25 в 10:04
Мартин Желязков

Мартин Желязков: Изкуственият интелект вече не е просто помощен инструмент

" Изкуственият интелект вече не е просто един помощен инструмент . Той е гръбнакът на съвременния дигитален маркетинг". Това каза пред БНР Мартин Желязков ,който се занимава с дигитален маркетинг от години и има своя собствена агенция: "В основни линии начините, по които  изкуственият интелект влияе , са в автоматизации на кампании,..

публикувано на 22.04.25 в 15:16
Марина Великова

Марина Великова представя изложбата "Антарктическите хора"

На 23 април, на Моста на влюбените в София музикалният редактор и пътешественик  Марина Великова ще представи изложбата "Антарктическите хора" .  В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Марина Великова, която вече две години е с българските антарктици, за да изучава природата и онова, което се случва с нея в Антарктида,..

публикувано на 22.04.25 в 10:41

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37