Групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от Украйна, Румъния, Сърбия и България пренесоха посетителите в крепостта Царевец в славната и загадъчна епоха на Средновековието и ги срещнаха с поетичния и музикален талант на странстващите музиканти – трубадурите и техните атрактивни представления. Тази година различното във фестивала беше музиката на странстващите музиканти и разказвачи - трубадурите, разказва Нелина Църова, директор на дирекция „Култура“ в община Велико Търново:
„Музиката винаги е била важна и съществена част от ежедневието на всички хора, независимо от епохата. Тази година фестивалът е посветен на музиката, на развлеченията, защото трубадурите не са само певци. Те са хора, които разказват истории, споделят новини. Те са хората, които митологизират дадени случки. Те са тези, които разказват по художествен, интересен, украсен начин дадено историческо събитие, за което са чули или са били по случайност свидетели. Ролята на трубадурите в средновековния свят е изключително важна“.
„Аз съм Даниел Ангелов от групата „Летящите номади“. Сформирахме тази група 2018 година с жена ми. Стилът е етно, фюжън, експериментална музика. Аз свиря на пиринската тамбура, а жена ми Кристина свири на даф, това е древен ирански барабан“.
Бойните турнири и битки с тежковъоръжени войни под жарещото слънце в крепостта на царете от династията на Асеневци бяха една от акциите на международния фестивал „Средновековен Търновград: Трубадури“.
„Казвам се Методи Навущанов, председател на регионален клуб „Традиция“ в Панагюрище. Панагюрският клуб участва с четирима войни, които вземат участие в бойните сцени. За войните от Средновековието е характерно, че снаряжението, оборудването е било много специфично, доста атрактивно. Болшинството е хладно оръжие, там се изискват особени умения за водене на двубой, за водене на бойни действия. Тези умения са се култивирали в Средновековието и в древността с продължителни и изнуряващи тренировки“.
Повече от 150 реконструктори на исторически събития като в истинска машина на времето върнаха посетителите поне с 8 века назад и показват далечната славна и романтична епоха на Средните векове. Имаше демонстрации на бита, кухнята, занаятите, изкуствата. Учителката по природни науки Таня Илиева от клуб „Традиция“ във Велико Търново е вдъхновена от облеклата на средновековните българки:
„Умението на украсяване - всичко е било ръчна изработка и естествено е имало трудолюбиви и умели жени, които са можели да работят с перли, с мъниста, с тези златни нишки, които са се втъкавали. Всичко това е било невероятно. Разбира се, една богата жена е имала една официална дреха, която е обличала за такива случаи, но тя е била истинско произведение на изкуството“.
Моника Петрова от Исперих е архивист по професия, но също е увлечена по мистиката на Средновековието:
„Ние имаме една представа за него, която се различава от това какъв е бил битът на хората и с тези възстановки ние се опитваме да покажем, че всъщност средновековните хора не са били чак толкова далеч като бит от нас и че можем да намерим много общи паралели. Един от моите любими примери е, че в нашите представи Средновековието е някакъв период, който е много сив, много мрачен, докато те са обожавали цветовете. Жените също са обожавали бижута, тъй като религията е забранявала кипренето, но те са намирали начини, по които да се направят красиви, различни – мъниста, раковини, въобще било е много разнообразно, много пъстро“.
На фестивала беше представен и средновековен куклен театър. Прави го Надежда Николова от Шумен. В представленията за децата се разказват две приказки, а в спектаклите за възрастни се представят притчи. Една от тях е за четирите свещи:
„Първата свещ била спокойствието, за съжаление в днешно време може да се каже, че почти нямаме спокойствие, и тя бавно угаснала. Втората свещ била любовта. Днес много малко внимание обръщаме на любовта, пренебрегваме я и тя милата горяла, горяла и бавно угаснала. Трета свещ била вярата. Много малко хора имат вяра днес. Горяла свещичката и тя угаснала. В този момент в стаята влетяло едно малко момче и се разплакало: „Защо, тези четири свещи трябваше да горят, а трите са угаснали?“ Тогава се обадила четвъртата свещ и казала: „Не се притеснявай, мило дете, аз съм надеждата. Докато я има надеждата, всичко ще се оправи и тези три свещи също ще горят“. Затова, хора, не губете надеждата, вярвайте и имайте надежда за всичко“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..