Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част I)

Златото е единственият продукт, който е запазил ролята си в човешката цивилизация хилядолетия наред. Това е първото послание, което д-р Валентина Григорова – Генчева отправя към своите студенти и към начинаещите инвеститори в злато. Д-р Григорова – Генчева оглавява уникална дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас, а отскоро преподава същата дисциплина във Висшето училище по застраховане и финанси. „Известно е, че още в древността хората са търсели отражението на слънцето и връзката с властта. Първите късчета самородно злато са намерени в Мала Азия. То е наричано електрон – т.е. сплав от злато и сребро“, разказва експертът по нумизматика в първия от двата специални епизода на подкаста „На всяка цена“, посветен на инвестициите в благодарния метал. В него ще обърнем внимание на монетите. 

Златен лев с изображението на Иван Рилски е една от най-ценните български монети 

За инвеститорите, които освен печалба, търсят и добавена стойност, златните монети със сигурност биха били по-интересни, категорична е д-р Григорова – Генчева. Най-ценни са монетите, емитирани в изключително малки тиражи, каквато е златната монета от 2001 година с изображението на Иван Рилски. „Тази монета беше изключително атрактивна и със своята форма, и с малкия тираж. Тя практически е изчерпана от пазара на златни инвестиционни монети в България. Това означава, че който я е закупил за сравнително високата за времето си цена от 500 лева, днес би могъл да я продаде поне за 1 500 или за 2 000 лева“, коментира експертът по инвестиции в благородни метали. Разбира се, притежателите на тази монета изобщо не възнамеряват да я продават, защото с времето цената й ще нараства. По думите на д-р Григорова – Генчева за повечето колекционери са важни както нумизматичната стойност на притежаваните от тях монети, така и съчетанието с високата проба на благороден метал, от който са изработени. В богатите колекции можем да намерим не само шедьоври на монетосеченето, но и красив прочит за важни исторически събития.  

Валентина Григорова - Генчева

Античните и средновековни златни монети – „плячка“ на инвеститорите  

„За съжаление, все по-често античните и средновековни монети се превръщат в плячка за инвеститорите“, допълни д-р Григорова – Генчева, като визира инвеститори, които купуват монети единствено със спекулативна цел, а не нумизматите, за които изделията от благороден метал имат висока естетическа и културно-историческа стойност. В колекциите могат да се видят гръцки, римски и дори папски монети. „Някои от тях са само в няколко десетки екземпляри“, обясни експертът. По думите й стойността на тези монети нараства от края на Втората световна война до наши дни, което ги превръща по-скоро в инвестиционен продукт, отколкото в „любим обект на колекционерите“.  

Монетните дворове всяка година избират много важни за съответната държава годишнини и събития, които да възпроизведат върху възпоменателните монети. Олимпийските игри често са избирани, припомни д-р Валентина Григорова – Генчева. Пандемията от коронавирус отложи с година игрите в Токио, а годишното изложение на монети в Берлин, където се представят най-новите тенденции, е проведено изцяло онлайн. „България може да се похвали с една много красива колекция за олимпийските игри в Атина през 2004 година. Това бяха малки златни монети, на които е представен символът на съвременния олимпизъм Пиер дьо Кубертен и различните олимпийски спортове, оформени много елегантно“, коментира експертът по нумизматика. Серията е придружена с красива кутия и книга, която разказва за българските постижения на олимпийски игри. 



Монети с различни форми и цветни изображения  

Друга тенденция са монетите, свързани и посветени на децата. „Там гравьорите си позволяват по-раздвижени изображения“, каза д-р Григорова – Генчева. Това е причината да можем да видим монети, на които са изобразени анимационни герои и герои от популярни приказки. „Тук може да се натъкнем и на различни форми. Отдавна монетите не са само във формата на кръгче. Има такива във форма на риба, четирилистна детелина и на сърце“, допълни експертът.  

По думите на д-р Григорова – Генчева комерсиалното е навлязло и в света на нумизматиката, като това може да проличи или в материалите, от които са изработени монетите, или в изображенията върху тях, някои от които са на ръба на естетиката. „Именно затова нумизматите казваме, че за всички монети има пазар. В България е нормално да облечеш детето си с тениска с анимационен герой, да му купиш кецове, евентуално раничка, но не и да му подариш такава монета“, допълни експертът по нумизматика.  

Според нея политиката на БНБ в това отношение е да запази високата естетическа стойност на монетите, като често върху тях се появяват светци. „Тук посланието е еднозначно и много красиво“, убедена е д-р Валентина Григорова – Генчева.  

Още за света на нумизматиката ще чуете в първия от два тематични епизода за инвестиции в злато на подкаста „На всяка цена“. В следващия епизод ще се впуснем в темата за инвестиционното злато. 

Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - Генчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40