Златото е единственият продукт, който е запазил ролята си в човешката цивилизация хилядолетия наред. Това е първото послание, което д-р Валентина Григорова – Генчева отправя към своите студенти и към начинаещите инвеститори в злато. Д-р Григорова – Генчева оглавява уникална дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас, а отскоро преподава същата дисциплина във Висшето училище по застраховане и финанси. „Известно е, че още в древността хората са търсели отражението на слънцето и връзката с властта. Първите късчета самородно злато са намерени в Мала Азия. То е наричано електрон – т.е. сплав от злато и сребро“, разказва експертът по нумизматика в първия от двата специални епизода на подкаста „На всяка цена“, посветен на инвестициите в благодарния метал. В него ще обърнем внимание на монетите.
Златен лев с изображението на Иван Рилски е една от най-ценните български монети
За инвеститорите, които освен печалба, търсят и добавена стойност, златните монети със сигурност биха били по-интересни, категорична е д-р Григорова – Генчева. Най-ценни са монетите, емитирани в изключително малки тиражи, каквато е златната монета от 2001 година с изображението на Иван Рилски. „Тази монета беше изключително атрактивна и със своята форма, и с малкия тираж. Тя практически е изчерпана от пазара на златни инвестиционни монети в България. Това означава, че който я е закупил за сравнително високата за времето си цена от 500 лева, днес би могъл да я продаде поне за 1 500 или за 2 000 лева“, коментира експертът по инвестиции в благородни метали. Разбира се, притежателите на тази монета изобщо не възнамеряват да я продават, защото с времето цената й ще нараства. По думите на д-р Григорова – Генчева за повечето колекционери са важни както нумизматичната стойност на притежаваните от тях монети, така и съчетанието с високата проба на благороден метал, от който са изработени. В богатите колекции можем да намерим не само шедьоври на монетосеченето, но и красив прочит за важни исторически събития.
Античните и средновековни златни монети – „плячка“ на инвеститорите
„За съжаление, все по-често античните и средновековни монети се превръщат в плячка за инвеститорите“, допълни д-р Григорова – Генчева, като визира инвеститори, които купуват монети единствено със спекулативна цел, а не нумизматите, за които изделията от благороден метал имат висока естетическа и културно-историческа стойност. В колекциите могат да се видят гръцки, римски и дори папски монети. „Някои от тях са само в няколко десетки екземпляри“, обясни експертът. По думите й стойността на тези монети нараства от края на Втората световна война до наши дни, което ги превръща по-скоро в инвестиционен продукт, отколкото в „любим обект на колекционерите“.
Монетните дворове всяка година избират много важни за съответната държава годишнини и събития, които да възпроизведат върху възпоменателните монети. Олимпийските игри често са избирани, припомни д-р Валентина Григорова – Генчева. Пандемията от коронавирус отложи с година игрите в Токио, а годишното изложение на монети в Берлин, където се представят най-новите тенденции, е проведено изцяло онлайн. „България може да се похвали с една много красива колекция за олимпийските игри в Атина през 2004 година. Това бяха малки златни монети, на които е представен символът на съвременния олимпизъм Пиер дьо Кубертен и различните олимпийски спортове, оформени много елегантно“, коментира експертът по нумизматика. Серията е придружена с красива кутия и книга, която разказва за българските постижения на олимпийски игри.
Монети с различни форми и цветни изображения
Друга тенденция са монетите, свързани и посветени на децата. „Там гравьорите си позволяват по-раздвижени изображения“, каза д-р Григорова – Генчева. Това е причината да можем да видим монети, на които са изобразени анимационни герои и герои от популярни приказки. „Тук може да се натъкнем и на различни форми. Отдавна монетите не са само във формата на кръгче. Има такива във форма на риба, четирилистна детелина и на сърце“, допълни експертът.
По думите на д-р Григорова – Генчева комерсиалното е навлязло и в света на нумизматиката, като това може да проличи или в материалите, от които са изработени монетите, или в изображенията върху тях, някои от които са на ръба на естетиката. „Именно затова нумизматите казваме, че за всички монети има пазар. В България е нормално да облечеш детето си с тениска с анимационен герой, да му купиш кецове, евентуално раничка, но не и да му подариш такава монета“, допълни експертът по нумизматика.
Според нея политиката на БНБ в това отношение е да запази високата естетическа стойност на монетите, като често върху тях се появяват светци. „Тук посланието е еднозначно и много красиво“, убедена е д-р Валентина Григорова – Генчева.
Още за света на нумизматиката ще чуете в първия от два тематични епизода за инвестиции в злато на подкаста „На всяка цена“. В следващия епизод ще се впуснем в темата за инвестиционното злато.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..