Това са деца в риск, изведени от семействата им. Живеят в центрове за наставяне от семеен тип във Велико Търново. По време на учебната година те учиха дистанционно, ходиха на училище, но им липсваха допълнителните извънучилищни форми на обучение, които струват пари и семействата им по никакъв начин не могат да си го позволят.
С подкрепата на Община Велико Търново неправителственото сдружение „Тинузавър“ проведе обучение по роботика за 11 деца от два от социалните центрове.
„Те в момента решават какво искат да правят, какво искат да учат, къде да продължават. Това, което ние вярваме, че можем да помогнем, е те да открият математика, физика или програмиста в себе си. Започнахме през пролетта. Всяка седмица те идват тук след училище“, разказва пред НР Невен Боянов от обучителната организация.
„Учат основно програмиране, математика и физика, като ние на това му казваме роботика. Сглобиха си по една малка електронна платка, която после се научиха да я програмират и са си направили по едно малко проектче“, допълва Боянов.
14-годишнта Минка и 16-годишната Илияна са две от децата от социалните центрове, проявили желание да се включат в курса по програмиране.
„Работихме с платки, които ги запоявахме, после работихме с компютрите. Добре обясняваха хората и много нови неща можем да научим. Няма да е лошо с тази насока да продължа“, споделя Минка.
„Всичко ми беше интересно. Най-интересно ми беше запояването и най-лесно също. Затрудни ме програмирането. След години ще изискват такива познания повечето професии“.
Да открият математика, физика или програмиста в себе си на децата от социалните центрове във Велико Търново помагаха преподавателите Радослав Евтимов и Кристина Николова.
„Доста е трудно, но прилагаме някои по-специални методи, за да им е по-интересно. Самите неща, които правим, са по-занимателни практически и де факто искат да учат по този начин. Когато има нещо практически да направят, това повече ги привлича да слушат и да внимават“, пояснява Радослав Евтимов.
„Занимавам се с децата, защото вярвам, че всяко дете има възможност да открие своето бъдеще без значение къде. Математиката, физиката, програмирането са от основните неща, които са важни за бъдещето на децата и смятам, че като им помагам да научат нещо, те имат по-голяма възможност да се реализират в бъдеще“, посочва Кристина Николова.
12-годишният Щефан няма свой компютър, но в курса по роботика е придобил умения, които ще му бъдат полезни в бъдеще.
„Например ако имам компютър и ако си го повредя, ще мога да си го поправя. Искам пак да продължа в този курс, за да се науча на нови неща. На съучениците си разказвах, че разглобявах платки. Даже бях снимал веднъж платката си и им я показах. Аз се гордея със себе си“.
Децата от социалните центрове получиха дипломите си за завършения курс по роботика. Заниманията с децата от социалните институции ще продължат и догодина, уверява Невен Боянов от „Тинузавър“.
„Това беше не толкова експеримент, колкото да видим дали ще има интерес от тяхна страна, дали ще се представят добре. Положителни са резултатите. Наесен отново ще говорим какво можем да направим в нашия регион. Да направим втора част на този курс, да надградим знанията за тези, които имат желание и са напреднали, и нови деца, които проявят желание да се включат. Аз още на тях не съм го казал, но който се представи най-добре догодина, за лятото ще му осигурим стипендия да участва в летните ни академии в Еленския Балкан“.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...