В София започна първото издание на Фестивал на камерната музика за млади изпълнители. Негов създател и артистичен директор е цигуларят Мони Симеонов, който от години живее и работи в САЩ. Това е 10-дневен курс с майсторски класове и отделни уроци, като за лектори са поканени изявени български и чуждестранни артисти и педагози. Занятията с българските преподаватели ще се провеждат присъствено в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Младите музиканти ще черпят опит от цигуларите Ирина Стоянова, Зорница Иларионова и Мони Симеонов, от виолиста проф. Владислав Андонов и виолончелистите Даниела Черпокова и Атанас Кръстев.
Уроците с авторитетните чуждестранни педагози ще са онлайн. В тях ще се включи и прочутата цигуларка Мидори Гото, с която от години работи Мони Симеонов, включително като неин асистент преди години в Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис.
Сега Мони Симеонов е професор в Щатския университет на Калифорния, където ръководи струнната катедра. Отделя много време и енергия за благотворителна дейност по цял свят. Заедно с Мидори Гото той е свирил в приюти, затвори, както и в бежански лагери в Ливан.
Идеята за Фестивала се родила по препоръка на Мидори Гото.
"Тя предложи да помислим да направим фестивал в България следващото лято, но след кратък разговор с нея стана ясно, че можем да се опитаме да го направим и това лято и понеже вече беше февруари месец трябваше много бързо да действаме и разгласихме условията за Фестивала и доста от българските млади музиканти изпратиха по две видеа, които с една комисия, която не включваше мен успяхме да ги разделим на различни групи. Имаме около шест състава, които ще участват сега в този Фестивал - четири струнни квартета, един клавирен квинтет и един струнен квинтет, в който има две виоли. Идеята беше да дадем възможност на българските музиканти, които не са имали поле за изява през последната година и половина, да имат уроци на живо с преподаватели, да репетират на живо, също така да се запознаят с осем различни чужди преподаватели, които са доста големи имена и не можем да очакваме всеки един от тях да е по едно и също време у нас, но сега благодарение на пандемията всеки един от тях се е научил да използва онлайн технологията", каза за БНР Мони Симеонов.
Той допълни, че в края на Фестивала ще има заключителен концерт:
"Освен това аз ще направя четири презентации на актуални теми, които биха били интересни за младите музиканти, като музикалните кариери на бъдещето, как да свирим с ефикасна техника на струнен инструмент. Има презентация, която е за мобилните приложения и за ползите от интернет, когато изучаваме класическа музика".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..