Културната война между Запада и Изтока, нова желязна завеса вътре в блока - така анализатори определят случващото се и повдигат вечния въпрос, съществуващ още от създаването на Европейския съюз - икономически съюз ли е той, или съюз на ценности. Дилема, която все някога Европа ще трябва да реши - дали пък пандемията и мащабното разпределение на европейски средства не са моментът, в който Евросъюзът най-накрая ще се самоопредели? Анализаторът Якоб Киркегаард от Германския фонд "Маршал" в Брюксел коментира пред БНР:
"Няма съмнение, че в редица държави, предимно в Източна Европа, но не само там, десни политици, които са силно против миграцията, изглежда, че имат намерение да водят културни войни, въвеждат закони против хомосексуалисти и други малцинства. И това, разбира се, предизвиква огромно напрежение с основните европейски икономики, като Франция и Германия, но не само.
На всичко това трябва обаче да погледнем през призмата на вътрешната политика - не е тайна например, че Виктор Орбан за първи път се изправя срещу обединена унгарска опозиция, според някои проучвания на общественото мнение може дори да изгуби изборите догодина, и сега заема отбранителна позиция.
Той трябва да компенсира загубата на доверие и затова сменя темата - създава сблъсък със западна Европа, за да отклони вниманието. Според мен такъв елемент има и в другите случаи. Има истински различия, но те са между отделни политици, които преследват своя дневен ред и политически цели.
Трябва да помислим какво точно се случва сега - фондът "Следващо поколение: Европейски съюз" вече се разпределя и това е най-големият до момента фискален трансфер от западна към източна Европа. В случая с България например говорим за над 10% от БВП за следващите няколко години. Идеята, че Европейският съюз се разпада от преднамерено публичните сблъсъци за ценности според мен е грешна. Не е такъв случаят".
Казвате, че Виктор Орбан е в отбранителна позиция, но може би за първи път станахме свидетели как един европейски лидер казва на една държава да напусне Европейския съюз - имам предвид премиерът на Нидерландия - Марк Рюте. Така, че реториката става все по-остра и от двете страни. Причина ли са механизмът за върховенството на закона и разпределението на толкова много пари за разделението в Евросъюза?
"Залозите са големи. Всички осъзнават или поне би трябвало да разбират, че когато се разпределят толкова много пари, това идва с някои условия - в този случай върховенството на закона и равнопоставеното отношение към малцинствата са ценности, на които държат именно държавите, които дават най-много пари.
Така, че - да, тези две неща вървят ръка за ръка. Това означава разбира се, че държавите трябва да направят и много икономически реформи, но в този момент ключът е условието за спазване на върховенството на закона. В центъра на този казус е именно Унгария, защото има убеждение, че правото в Унгария е потъпквано от Виктор Орбан, който не се придържа напълно към демократичните правила на играта - свобода на медиите, независима съдебна система и т.н.
Той е по същество авторитарен лидер и в Европейския съюз не може да има авторитарно правителство - това искаше да каже Марк Рюте в контекста на правата на малцинствата. Изказването му е израз на дълбоко възмущение, че Унгария върви по пътеката на недемократичното управление от доста години".
Но Виктор Орбан печели все повече последователи, включително и сред европейските лидери - първо беше "Право и справедливост" в Полша, словенският премиер Янез Янша също подкрепя възгледите му, чешкият президент Милош Земан също зае страната на Унгария в дебата за ЛГБТ правата - и това са все държави от източна Европа, от бившия комунистически блок, където хората не смятат, че правата на ЛГБТ общността са на дневен ред - защо подобни лидери намират добра почва именно в такива държави?
"Отново това не е битка между Запада и Изтока, а битка, водена от консервативните политически движения, които управляват в тези страни. Но те не представляват 100% от населението в нито една от тези държави.
Управляващите партии в Унгария и Полша използват нарочно тези културни въпроси, защото искат да мобилизират избирателите си, привържениците им в провинциалните райони срещу това, което приемат като заплаха към цитирам "техния начин на живот".
Това е част от политическата стратегия за спечелване на подкрепа у дома - като започнеш война със „Запада“, но това е и също така битка с големите градове, където хората не подкрепят подобни възгледи".
Но ако това е стратегия, тогава не пада ли Западът именно в капана на такива политици - Виктор Орбан тази седмица изпрати до редица европейски вестници своето виждане за Европейския съюз - такъв, какъвто е в момента. И доста европейски вестници отказаха да публикуват този текст. Не започват ли и те да нарушават свободата на словото - нещо, в което обвиняват именно Виктор Орбан?
"Виктор Орбан, както и всеки друг, има право да изложи своите възгледи за Европейския съюз, но те трябва да са в рамките на основните ценности на блока и най-важната от тях е демокрацията. И тъй като Виктор Орбан не играе по демократичните правила, в което аз съм убеден, той трябва да понесе финансови санкции. Ако превърне Унгария в авторитарна държава, тогава тя не може да е член на Европейския съюз - просто е.
А за вестниците - те могат да избират дали да публикуват нещо или не, винаги могат да откажат - това е тяхно право като частни компании. Има елемент, който се отнася до свободата на словото - могат да публикуват и читателите да си направят изводите".
Всичко това отново насочва вниманието към стария дебат, какво е Европейският съюз - икономически съюз или съюз на ценности, независимо до каква степен парите и вътрешната политика стоят зад реториката. Но може ли да имаме само икономически съюз при условие, че се взема общ европейски дълг за финансиране на възстановяването от пандемията - нещо, за което очевидно Виктор Орбан се бори?
"О, разбира се, краткият отговор е - не може. Ясно е - може да имаш икономически съюз, който се отнася до свободна търговия, но не може той да включва драматични фискални трансфери между държавите-членки, без да има общност, обединена от ценности.
Защото държавите, които дават тези пари, няма да приемат това, а държавите, които приемат парите ще трябва да изпълнят редица условия - върховенство на закона, защита на малцинствата, борба срещу корупцията. За това няма съмнение и Виктор Орбан ще има проблеми с това през следващите месеци".
В такъв случай в дългосрочен план тази битка между Запада и Изтока е загубена, защото източноевропейските държави имат нужда от тези европейски пари?
"В дългосрочен план държавите не само на Изток и на Запад, но и на юг - питайте гърците и кипърците, не могат да очакват да получат много пари от други хора и да не се придържат към набор от основни общи ценности. Това няма как да сработи.
Но бих казал, че тази борба за малцинствата и върховенството на закона ще бъде загубена от Виктор Орбан, от "Право и справедливост" в Полша и от премиера на Словения, защото поляците, унгарците и словенците няма да приемат връщането на авторитарното управление, пълното подкопаване на законността и свободата на медиите - няма да приемат това, защото това е истинската съветизация".
В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак. Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур в..
Пет белгийски партии са успели да постигнат коалиционна сделка за сформирането на ново правителство, предаде Франс прес. То ще бъде оглавявано от фламандския консерватор Барт Де Вевер. Споразумението идва след седем месеца преговори. Барт Де Вевер ще бъде първият белгийски премиер, който е и националист от северната част на страната, където се говори..
Необходимо е спазване на високи нива на ваксиниране, както и повишено наблюдение след откриването на вируса на полиомиелит в отпадни води в пет европейски държави. За това предупреди Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Между септември и декември 2024 г. в проби от отпадни води във Финландия, Германия, Полша, Испания и..
Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест. Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...
Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..
С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..
Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..