Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За хода на имунизациите в Израел

Обмисля се трета игла за трансплантираните пациенти

Снимка: БГНЕС

Израел е един от отличниците във ваксинирането. Дори беше отменено носенето на маски в затворени пространства, но от седмица отново ги върнаха. Вече има ограничения в полетите.

След като започна по-интензивно движение на хора, болните в Израел се увеличиха, макар и не особено критично. В сряда има 22 тежко болни , от които 18 на командно дишане. Сред тях нито един не е бил имунизиран. 227 са хората с положителен тест. Около половината от тях са ваксинирани. Повечето изкарват болестта безсимтомно или много леко. 

В Ашкелон работи пилотен проект за изследване на отходните води. Според него в града име носители на Делта вируса (индийския щам). Издирват се завърнали се от чужбина, които са заявили, че са посетили само държавата, от където е полета им, а не и други страни с висока заболеваемост ( червени). Заради подобни „спестени истини“ в Израел се готвят да наложат много висока глоба на посетили такива места и не съобщили за да бъдат изолирани.

Друг проблем е надеждността на бързите тестове на летището. Много от директорите на големи телавивския предприятия и банки в момента са в карантина. Причината е, че на сватба на дъщерята на един от тях пристигнал и негов колега, завърнал се рано сутринта от Англия. На летището тестът му бил отрицателен, но още по средата на сватбата му станало зле и допълнителният тест показва зараза...

В Израел почти 70 на сто от възрастното население е ваксинирано с една или две дози от ваксината, а заболеваемостта расте. За причините за ставащото в "Преди всички" поясни проф. Надав Давидович, председател на съюза на лекарите от обществения сектор:

„Никоя ваксина не дава 100 процента защита, но вероятността да се зарази имунизиран човек е 20 пъти по-малка. Мутацията „ Делта“, идва от Индия, където процентът на ваксинирани е сравнително нисък, а тя е многократно по-заразна от познатите видове.

ЕПА/ БГНЕС

Има, обаче една група ваксинирани, които са заплашени от бързо заразяване. Това са хората с трансплантации, на които се дават лекарства за потискане на имунитета. За тях се обсъжда въпроса за „трета игла“. Водят се изследвания в две израелски болници. Доказано е, че дори при тях, ако се ваксинирани, болестта протича по-леко.

На въпросът добра идея ли е с „деца на море“, отговорът е положителен, но препоръчвам това да става, без да се напуска Израел. След няколко „взрива“ на заболяване в училища в Израел, сега усилено се ваксинират юноши между 12 и 16 години. В същото време откриваме, че принудителното стоене вкъщи е притъпило имунитета на децата и хора от трета възраст към другите вируси и болестотворни бактерии. Има много заблели от обикновен грип или чревни инфекции.

Засега разчитаме на ваксините и на хигиената. Със сигурност имунизацията защитава една година. Ще проверяваме периодично дали отделният индивид има антитела и дали се нуждае от подсилването им. Сега не това е актуално, а имунизирането на децата", разясни още проф. Надав Давидович.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51