За последен път днес Ангела Меркел събира лидерите на Западните Балкани в рамките на Берлинския процес, който бе иницииран от нея преди седем години с цел да ускори членството на страните от региона в ЕС.
В срещата участват лидерите на Северна Македония, Албания, Сърбия, Косово, Черна Гора и Босна и Херцеговина.
Преди 7 години идеята на процеса бе, че той ще продължи само четири години. За съжаление обаче седем години по-късно той все още буксува, а напредъкът е незначителен.
От първата среща на Берлинския процес до днес 6-те страни-кандидатки се срещат веднъж годишно с представители на ЕС, които се чувстват политически или географски свързани със страните от региона.
Но членките на ЕС често се оказват и пречка за интеграционния процес. България блокира Северна Македония заради спорове за съвместната история, а Холандия и Франция - Косово и Босна, заради наплива от имигранти. За последно днес, след като Париж заяви, че блокира либерализирането на визовия режим за Косово, докато не се подпише споразумение за връщане на имигранти без право на статут.
Това затруднява основната цел на Меркел на тази среща - да се увери, че Берлинският процес ще продължи и след като тя излезе от политиката през септември.
„Европейската перспектива пред Западните Балкани трябва да продължи да е приоритет“, заяви Меркел преди срещата.
От началото на годината Германия провежда интензивни дипломатически совалки с единствената цел да постави членството на страните от Западните Балкани в ЕС сред първите пет приоритета на страните-членки.
Засега има твърде малко напредък - освен споразумение за обмен на ученици и студенти, няколко инфраструктурни проекта и отпадането на роуминга помежду им, други точки от многобройните екшън-планове за членство в ЕС не са постигнати.
Идеята на София за общ пазар по примера на ЕС между 6-те страни от региона също не напредва. Засега с нея са съгласни Албания, Северна Македония и Сърбия.
„Убедена съм, че близкото и по-далечното бъдеще на страните от Западните Балкани е в ЕС. За целта обаче правителствата трябва да преодолеят национализма и недоверието си“, заяви Меркел в началото на срещата днес. Тя предупреди и да не се позволява на двустранните спорове да взимат превес над целия процес.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..