Ако успеем да събудим отново ваксинационния процес в страната, няма да се стигне до бракуване на ваксини. Това обясни в интервю пред БНР проф. Красимир Гигов от Националния обществен съвет по ваксинации, бивш шеф на Ваксинационния щаб.
"При положение, че има много страни, които се нуждаят от ваксини, да се унищожават ваксини - при това ние имаме свободен достъп до която искаме и когато поискаме, недопустимо е да допускаме изхвърляне на ваксини", подчерта той и добави, че в момента има "затишие пред буря", защото хората са се успокоили и не се имунизират срещу Covid-19.
"Създадена е една много добре смазана машина - от доставки до приемане, съхраняване и снабдяване на здравни институции - а няма желаещи да се ваксинират. Трябва да променим съзнанието на хората, като авторитетни и популярни водачи, също и духовни водачи - ги увлекат със себе си и препоръчват ваксинации".
По думите на проф. Гигов от Българската православна църква, от мюсюлманското вероизповедание и от всички религиозни общности са поканени и са се включили в процеса, координиран от обществения съвет по ваксинации.
Духовници и кметове в Гърция агитират хората да се ваксинират
Бившият шеф на Ваксинационния щаб подчерта, че изборът е персонален и никой не може да бъде принуждаван да се ваксинира или да бъде санкциониран, ако откаже.
Мира Кожухарова: МЗ залага на по-рационални противоепидемични мерки
Интервюто на Снежана Иванова с проф. Красимир Гигов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В Плевен втори ден продължава изложението на българските университети и колежи. В тазгодишното издание, организирано от Общината, участват 31 университета. Днес на щандовете на университетите и колежите очакват ученици и родители от 9.00 до 12.30 часа. Подредени са в хотел "Ростов на Дон", изложението е под наслов "Избирам да уча и остана в..
Конституционният съд ясно каза, че има сериозен проблем във валидността на преброяването на резултатите , което всички ние знаем. Това вече е факт и по него не може да се спори. Този коментар направи в интервю за БНР Марчела Абрашева, регионален директор за Югоизточна Европа на Международната социологическа агенция "Кантар". Според нея е..
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета, съобщи официалната новинарска агенция на страната. Ким е разпоредил пълна готовност за използване на способностите за ядрена атака, което ще осигури най-ефективната защита на страната, допълва агенцията. В съобщението се уточнява, че ракетата е..
Откакто сме в Шенген няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган, какви разрешителни се използват, от кой, кои имат право и използват ли се, коментира в интервю пред БНР Йоана Лалова, зам.-председател на Европейски транспортен клъстер. "Ние имаме "Автомобилна администрация", която не функционира и не..
Земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер разтърси южното крайбрежие на архипелага Кралство Тонга, разположен в южната част на Тихия океан. По данни на австралийската геоложка служба - трусът с дълбочина около 10 километра е бил усетен най-силно на главния остров Тонгатапу, където се намира столицата Нукуалофа, предаде БТА. Не се..
Московското международно летище "Шереметиево" е възобновило тази сутрин полетите от и за него след прекъсване през нощта. Това съобщават в Telegram руските авиационни власти, цитирани от Ройтерс. От агенцията напомнят, че ограниченията са били въведени, за да се гарантира сигурността на полетите, както и че е имало отклонен самолет, който..
Днес отбелязваме Световния ден на редките болести, който тази година минава под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш". Пред БНР доктор Мила Байчева - ръководител на Клиниката по гастроентерология в Специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев" каза, че на много места у нас тези болести все още не са добре познати, а хората с..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..