Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световни образци на наивистичното изкуство можете да видите във Велико Търново

Даниела Осиковска
Снимка: Здравка Маслянкова

Творби, които те карат да се усмихнеш, събра Първият международен салон „Наив“, който представя във Велико Търново някои от световните образци на творците, изявяващи се в наивистичното изкуство. В изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в старата ни столица са показани специално селектирани творби.

"Велико Търново е втората локация на Първи международен салон „Наив“, първата беше в София. В момента имаме 165 творби, имаме от 77 автори от 21 страни. В изложбата е част от музейната експозиция от Белоградчик, има и картини, които специално са изпратени от авторите от цял свят", каза за БНР Даниела Осиковска, организатор и куратор на Първия международен салон „Наив“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Тя съобщи, че в началото на годината е организирано виртуално биенале, което е било с доста по-голям обхват - с над 500 творби от 47 страни от всички континенти.

"Наивистичното изкуство е изкуство, което прави внушения неопосредствени от академизъм. Характеризира се с ярки цветове, с голяма степен на детайлност, с липса на перспектива или с неправилна такава. Най-краткото определение е изкуство, което като го погледнете, ви кара да се усмихвате". 

Снимка: Здравка Маслянкова

Според нея голяма част от творците, които творят в този стил, нямат академично образование, но има и академици, които са се насочили и творят в този стил като Николай Стоев, който е виден представител на търновското артистично общество.

"Ценността на това изкуство е в искрения израз. В България ние сме длъжници. До преди две години нямаше специализирани нито пространства, нито събития, които фокусират върху този тип изкуство. Докато в чужбина отдавна има музеи и редица специализирани събития, като цените на картините на наивистите се равняват на тези на академиците, но то има още една функция. Особено в дните на пандемия то играе роля на психологически отдушник. Създава настроение не само като се гледа у зрителя, но и голяма част от хората, не само в България, се обърнаха към всякакъв вид изкуство. По някакъв начин се спряхме, отсяхме важните неща в живота, осъзнахме някои потребности, които до сега сме потискали, и затова голяма част от хората тръгнаха в тази посока, така че специално наивизмът има две функции, не само като чисто изкуство. Не всяко изкуство, което е  правено от хора, които са без академично образование, се нарича наивизъм. Другата част от изкуството е аматьорско изкуство", допълни Даниела Осиковска.

Снимка: Здравка Маслянкова

В изложбата има картини на Йосиф Генералич и на Ян Гложек, които са от най-изявените представители на бившата Югославска школа, в момента Сръбска школа, които са на световно ниво. Имаме автори от Аржентина като Едуардо Унгар, от Бразилия като Анджела Гомес, от Израел. Предимно творците са от Европейски съюз. Поради ограниченията заради Covid-19, изпращането на картини беше затруднено. 

"В изложбата има включени предимно живописни платна, но имаме и няколко керамики, скулптури и дърворезби", допълни Осиковска.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54
Георги Андреев

Георги Андреев е първият български автор в новия сезон на Радиооркестъра

Композиторът Георги Андреев, ръководител на оркестъра в Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев", гради творчески връзки и със Симфоничния оркестър на БНР от много години. На 27 септември в зала "България" неговата пиеса "Земя на рози" за гъдулка и оркестър ще открие първия концерт от новия сезон на състава, а самият автор ще бъде и солист. Другите..

публикувано на 26.09.24 в 17:57
Маргарита Русева

Обективът на Маргарита Русева ни среща с жителите на малки села в планината

Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсай д, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.  И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не..

публикувано на 26.09.24 в 17:06