Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златото – инвестиция с блясък и доходност (Част II)

Инвестицията в златни кюлчета е изключително разумна в условия на голяма несигурност, в каквито живеем в момента, заяви експертът по инвестиции в благородния метал д-р Валентина Григорова – Генчева във втория епизод от специалното издание на подкаста "На всяка цена". Д-р Валентина Григорова – Генчева ръководи дирекция „Злато и нумизматика“ в една от големите банки у нас и преподава същата дисциплина, създадена от самата нея, във Висшето училище по застраховане и финанси.  

„Инвестициите представляват 42 % от световното ползване на злато. Може да прозвучи удивително, но 34 % е предназначено за бижутерия. Това означава, че все още считаме златото като ценност, която ни краси и ни носи социален престиж“, коментира експертът по инвестиции в благородния метал. Други 7 % от потреблението му в световен мащаб е във високите технологии, а останалите 17 % е притежание на централните банки, което според д-р Григорова – Генчева „никак не е малък процент“. 

Централните банки и златото  

Преди около година – година и половина централните банки не подновиха споразуменията помежду си, с които се ограничава количеството продадено злато, припомни д-р Григорова – Генчева. По думите й това не означава, че те възнамеряват да продават злато, а точно обратното – да купуват от благородния метал. „Централните банки свързват притежаването на злато със стабилността на държавата си. Гуверньорът на Полската централна банка, която възнамерява за закупи още около сто тона инвестиционно злато, заяви, че подсилването на златния резерв е доказателство за силата на полската икономика“, коментира специалистът по инвестиции в благородния метал. Варшава не е единствената столица, в която централната банка, увеличава портфейла си от инвестиционно злато. Такива примери има в Будапеща и Белград.  


Инвестиционното злато – бели пари за черни дни  

Златото е инвестиция с дългосрочен характер и е от „последна инстанция“, категорична е д-р Валентина Григорова – Генчева. Според нея най-важното за начинаещите инвеститори е да изберат да купят кюлчета от доказан търговец, защото фалшификатите са много разпространени. Може едно кюлче да изглежда напълно като златно, да носи всички необходими обозначения и да има сертификат, но вътре да се окаже волфрам, който има много сходно със златото тегло. „И най-добрата техника за спектрален анализ достига до три – четири микрона от повърхността. А какво е навътре? Едно кюлче е с дебелина около пет милиметра“, предупреди експертът.  

Друг важен елемент е съхранението на придобитите кюлчета. „Златото е лесно преносимо и за нас, и за крадците“, заяви д-р Григорова – Генчева. Затова е нужно у дома да го съхраняваме в специален сейф. Възможно е да използваме и банков сейф, но тази услуга поскъпва, допълни експертът.  

Валентина Григорова – Генчева

Физическо злато или ETF?  

Все по-популярни и в света, и у нас стават борсово търгуваните фондове (Exchange-traded funds – ETFs), които следват цената на златото. Според д-р Григорова – Генчева те също представляват добра възможност за инвестиции, но инвеститорът винаги трябва да е много внимателен, когато избира брокерът, с който ще работи. Подобни инвестиции са полезни и от гледна точка, че не трябва да съхраняваме физическо злато. От друга страна притежанието на кюлчета дава сигурността, че посредникът, с който работим при търговията на фондове, няма да изчезна от пазара, коментира специалистът.  

Какъв процент от портфейла си да държим в „златни“ инвестиции и добра алтернатива ли е златото за спестяване в условия на нулеви лихви? Това са само част от отговорите, които ще чуем във втория епизод на специалното издание на подкаста „На всяка цена“. 

Снимките са предоставени от д-р Валентина Григорова - Генчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09