Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ани Владимирова: Най-добре работещата стратегия в България е „Една жена каза“

Ралица Ковачева: Онлайн медиите буквално облъчват хората с конспирации за ваксините

Снимка: БГНЕС

„Хората получаваха твърде противоречива информация както за вируса – Covid, така и за ваксините. Когато не можеш да сравниш две явления, които ти изглеждат еднакво ужасни, естествено, че е трудно да вземеш решение“, каза пред БНР Ани Владимирова, психолог от Обществения съвет по ваксинации. Тя коментира темата защо хората толкова лесно попадат в капана на конспиративни обяснения на фона на това, че сме на трето място по смъртност, но на последно по ваксинация.

Хората базово не вярват на властта от години назад. Имаше от началото на пандемията една грешка според мен, макар, че аз не знам тогава хората при какви условия са работели, изпращали са посланията си – това беше прекаленото многото разсъждаване по телевизията, кой е по-умен, кой повече прогнози ще намери. Тогава през април беше ужасно – аз работех в три клиники тогава и ми звъняха денонощно, за да им помогна да настанят свои близки. А хората в по-малките населени места изобщо не усетиха този ефект. И нямаха доверие към тези цифри, както и самите лекари в тези малки градове“, поясни още психологът.

По думите на Владимирова най-добре работещата стратегия в България е „Една жена каза“.

„Тоест хората вярват на нещо, което някой е преживял. Личните истории ни се отразяват най-силно. А иначе и двата варианта при хората бяха налице  - защо вярват, че няма коронавирус - имаше хора, които изобщо не ги беше страх и такива, които много ги е страх, но не си признаваха  – това е начин на справяне с проблемите. При българите това е презастраховането, опит да заобиколиш даден проблем или опасност ти пречат всъщност да вземаш рационални решения – но това е стратегия на народа ни от много години“, посочи още Ани Владимирова.

Дезинформацията има роля за липсата на желание да се ваксинират сега хората, това тече и през онлайн медиите – там те са облъчвани буквално“, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Ралица Ковачева, доктор по международна журналистика.

Ралица Ковачева

„Дори хората стават все по-екстремни и започват да си вярват, че всички мислят като тях - това е решаващ фактор. Още миналата година "Ройтерс" даде изследване, според което има директна връзка между липсата на доверие в правителството и доверието в конспиративните теории, свързани с Covid – 19. Всички конспиративни теории се завъртяха на глобално ниво заедно - отново излязоха от забвението си теориите за Световния заговор, идеята да ни следят, антиваксърските теориии се мобилизираха веднага, цялата ултраконсервативна пропаганда по всички линии / религиозни и политически/  в света се сля, за да се удари либералната демокрация, която не може да се справи с проблема, защото е лигава и разглезена", даде пример Ралица Ковачева.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20