Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ани Владимирова: Най-добре работещата стратегия в България е „Една жена каза“

Ралица Ковачева: Онлайн медиите буквално облъчват хората с конспирации за ваксините

Снимка: БГНЕС

„Хората получаваха твърде противоречива информация както за вируса – Covid, така и за ваксините. Когато не можеш да сравниш две явления, които ти изглеждат еднакво ужасни, естествено, че е трудно да вземеш решение“, каза пред БНР Ани Владимирова, психолог от Обществения съвет по ваксинации. Тя коментира темата защо хората толкова лесно попадат в капана на конспиративни обяснения на фона на това, че сме на трето място по смъртност, но на последно по ваксинация.

Хората базово не вярват на властта от години назад. Имаше от началото на пандемията една грешка според мен, макар, че аз не знам тогава хората при какви условия са работели, изпращали са посланията си – това беше прекаленото многото разсъждаване по телевизията, кой е по-умен, кой повече прогнози ще намери. Тогава през април беше ужасно – аз работех в три клиники тогава и ми звъняха денонощно, за да им помогна да настанят свои близки. А хората в по-малките населени места изобщо не усетиха този ефект. И нямаха доверие към тези цифри, както и самите лекари в тези малки градове“, поясни още психологът.

По думите на Владимирова най-добре работещата стратегия в България е „Една жена каза“.

„Тоест хората вярват на нещо, което някой е преживял. Личните истории ни се отразяват най-силно. А иначе и двата варианта при хората бяха налице  - защо вярват, че няма коронавирус - имаше хора, които изобщо не ги беше страх и такива, които много ги е страх, но не си признаваха  – това е начин на справяне с проблемите. При българите това е презастраховането, опит да заобиколиш даден проблем или опасност ти пречат всъщност да вземаш рационални решения – но това е стратегия на народа ни от много години“, посочи още Ани Владимирова.

Дезинформацията има роля за липсата на желание да се ваксинират сега хората, това тече и през онлайн медиите – там те са облъчвани буквално“, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Ралица Ковачева, доктор по международна журналистика.

Ралица Ковачева

„Дори хората стават все по-екстремни и започват да си вярват, че всички мислят като тях - това е решаващ фактор. Още миналата година "Ройтерс" даде изследване, според което има директна връзка между липсата на доверие в правителството и доверието в конспиративните теории, свързани с Covid – 19. Всички конспиративни теории се завъртяха на глобално ниво заедно - отново излязоха от забвението си теориите за Световния заговор, идеята да ни следят, антиваксърските теориии се мобилизираха веднага, цялата ултраконсервативна пропаганда по всички линии / религиозни и политически/  в света се сля, за да се удари либералната демокрация, която не може да се справи с проблема, защото е лигава и разглезена", даде пример Ралица Ковачева.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18