Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литва строи ограда по границата си с Беларус заради потока от мигранти

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Властите в Литва започнаха да прокарват телена ограда по границата си с Беларус, за да спрат потока от нелегални имигранти, предаде Ройтерс.

Само през първите дни на юли на литовска територия бяха задържани над 900 души - в пъти повече, отколкото за цялата минала година. Според Вилнюс това е резултат от целенасочена политика на Минск - беларуският лидер Александър Лукашенко обяви, че прекратява сътрудничеството по миграцията, след като Евросъюзът наложи икономически санкции срещу Беларус заради принудителното приземяване на самолета на Ryanair и ареста на журналиста Роман Протасевич през май.

Беларуските власти не само са отслабили граничния контрол, но през последните седмици са организирали въздушен транспорт на имигранти от Багдад и Истанбул за Минск, твърдят от литовското правителство. Според премиера Ингрид Шимоните властите в Беларус дори са намерили начин да печелят финансово от тези хора.

Прокарването на бодлива тел през първите 500 метра започна днес, но стотици километри от литовско-беларуската граница остават без каквато и да физическа преграда или видеонаблюдение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Смочево гледат филми по желание в сградата на читалището

Клубът на пенсионера и местното читалище в планинското с. Смочево организират два пъти в седмицата прожекции на филм по желание или на любима продукция, а съдействие им оказва кметът Стефка Зашева. Най-напред е била заявена лентата "Гунди - легенда за любовта", която се въртя два пъти.  За 21 октомври, от 10.30 ч., има заявен интерес за..

публикувано на 19.10.25 в 21:54

140 години от създаването на 13-и Рилски пехотен полк

140 години от създаването и обявяването във въоръжение на 13-и Рилски пехотен полк, наричан "Булаирци", беше отбелязана с поклонение пред паметника на полка в центъра на Кюстендил. Дойдоха кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, представители на обществени организации и организациите на офицерите и сержантите от запаса. Така се поставя началото..

публикувано на 19.10.25 в 21:50
Туфан Ерхурман и съпругата му Нилден Бекташ гласуват на изборите

Проевропейският кандидат Ерхюрман спечели вота за президент в Северен Кипър

С впечатляваща победа завършиха изборите днес в Северен Кипър за нов лидер на кипърската турска общност, т. нар. президент на непризнатата от международната общност Севернокипърска турска република. В своеобразния референдум по Кипърския въпрос днес гласоподавателите казаха "Да" на федерално обединение. За нов, шести по ред лидер на кипърските..

публикувано на 19.10.25 в 21:46

Около полунощ се очакват първите неофициални данни от вота в РСМ

Приключи първият тур на местните избори в Северна Македония. Избирателните секции затвориха в 19:00 ч. местно време (20:00 българско). Първите неофициални резултати се очакват около полунощ. Кметовете се избират по мажоритарна система - ако никой не получи повече от 50 процента на първи тур, следва балотаж между двамата с най-висок резултат. Вториият..

публикувано на 19.10.25 в 21:35

Младеж е намушкан при сбиване в столичен търговски център

15-годишен младеж е бил намушкан при сбиване между две компании в столичен търговски център.  Инцидентът е станал минути преди 20:00 ч. в центъра на бул. "Александър Стамболийски", потвърдиха за БНР от СДВР. Полицията издирва извършителя.  Изясняват се причините за инцидента. Провеждат се разпити.  Ще бъдат иззети и записи от видеокамерите в..

публикувано на 19.10.25 в 21:05
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Путин е нещо подобно, но по-силен от "Хамас"

Съединените щати трябва да увеличат натиска върху руския лидер Владимир Путин за постигане на мир в Украйна, след като принудиха Израел и "Хамас" да спрат боевете в Газа. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю за телевизионния канал NBC: "Защото Путин е нещо подобно, но по-силен от Хамас. Войната (срещу Украйна) е..

публикувано на 19.10.25 в 20:40

ЕС засилва правомощията си за борба със сенчестия флот на Русия

ЕС се подготвя да засили правомощията си за борба със сенчестия флот на Русия, който нарушава санкциите, превозвайки петрол под чужди флагове. Според документ, подготвен от Европейската служба за външна дейност за предстоящото утре заседание на външните министри, Брюксел планира рамка за законни инспекции на такива кораби, включително чрез двустранни..

публикувано на 19.10.25 в 20:21