Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът Радев и премиерът на Хърватия обсъдиха задълбочаване на европейската интеграция

Румен Радев и Андрей Пленкович
Снимка: БГНЕС

България и Хърватия ще обединят усилията си за задълбочаване на европейската интеграция на двете държави. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на министър-председателя на Република Хърватия Андрей Пленкович, които проведоха среща днес в София.

Разговорът бе проведен в рамките на Шестата Среща на върха и Бизнес форум на Инициативата „Три морета“ в Националния дворец на културата в София.

Членството на България и Хърватия в Шенген също бе сред акцентите в разговора между двамата лидери. Обща бе позицията, че постигнатото от двете страни следва да бъде признато и да води до резултати.

Българският държавен глава открои ефективната борба с корупцията, престъпността и нелегалната миграция като ключов фактор за напредъка на страната ни в амбицията за членство в Шенген. „Имаме общ път по тази тема и по нея трябва да има не състезание, а партньорство“, изтъкна от своя страна хърватският министър-председател.

Пред Радев хърватският премиер е подчертал, че напредък в процеса на присъединяване на Република Северна Македония към Евросъюза е в интерес на целия регион.

Българският държавен глава е посочил, че диалогът с югозападната ни съседка е възстановен през последните месеци.

Именно това е пътят към устойчиви и необратими резултати в двустранните отношения на София и Скопие, а те ще открият началото на преговорния процес за членство на нашата съседка в Европейския съюз.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смъртен случай в затворническото общежитие в "Кремиковци"

Лишен от свобода е починал в затворническото общежитие в "Кремиковци", съобщиха за БТА от Министерство на правосъдието. Това се е случило във вчерашния ден. Със заповед на главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) е назначена проверка за изясняване на фактите и обстоятелствата, довели до инцидента. Лишеният от свобода е..

публикувано на 08.05.25 в 15:40

Деца задържат дишането си за минути! МЗ: Това е опасно предизвикателство

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се..

публикувано на 08.05.25 в 15:22
Президентите на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин

Путин: Отношенията ни с Китай са на най-високото си ниво в историята

Украйна и Русия съобщиха за удари на другата страна след обявеното от днес от Москва тридневно примирие за отбелязването на Деня на победата във Втората световна война. За честванията в руската столица е и китайският лидер Си Дзинпин. Отношенията на Русия с Китай са на най-високото си ниво в историята, заяви президентът Владимир Путин пред..

публикувано на 08.05.25 в 15:07

Желязков: Стабилността на публичните финанси е ключов елемент по пътя към еврозоната

Стабилността на публичните финанси като ключов елемент по пътя на страната ни към членство в еврозоната, заяви премиерът Росен Желязков пред вицепрезидента за Европа и Централна Азия на Световната банка Антонела Басани.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост Желязков бе категоричен, че България е покрила всички критерии за членство..

публикувано на 08.05.25 в 15:03
Протест за по-широк достъп до медицински изделия и помощни средства

"Не сме разходна таблица, а живи хора!": Протест за достъп до медицински изделия и помощни средства

Достъп до медицински изделия и помощни средства, както и индивидуален подход при отпускането им, поискаха хора с увреждания, които се събраха на символичен протест пред Народното събрание  тази сутрин. Протестиращите призоваха за изслушване на техните проблеми в парламентарната здравна комисия и сформиране на работни групи, които да..

публикувано на 08.05.25 в 14:50
Валерий Тодоров

Валерий Тодоров: Парадът в Москва демонстрира огромното разделение в света

Парадът в Москва демонстрира огромното разделение в света, което е геополитическо, икономическо и геостратегическо . Това заяви пред БНР Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР, бивш кореспондент на БНТ, БТА и Националното радио в руската столица. Си и Путин ще разговарят в Москва Вучич в Москва: Готов съм за всякакви "наказания"..

публикувано на 08.05.25 в 14:15
Жулиета Михайлова

Жулиета Михайлова: Войната по пътищата е тежък национален проблем

Отговорност на гражданите и промяна в модела на работа на държавните институции . За това призова в интервю пред БНР Жулиета Михайлова от инициативния комитет "Заедно срещу безумията по пътищата", който организира протест от 19 часа днес на бул. "Сливница" в София под надслов "Искаме да оживеем в България - България няма деца за убиване",..

публикувано на 08.05.25 в 14:14