Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители за обещаните от Слави Трифонов таблети: Вече има нужда от друг тип техника

Системи, които дават таблети на учениците и те ги използват в часовете, не се справят по-добре, показват международни изследвания

Снимка: БГНЕС

"Закупуването на таблети за учители и ученици би било добър ход в началото на пандемията, защото имаше ученици, които не разполагаха с такива устройства. След това от МОН и от различни частни организации се направи така, че децата да имат достъп до тях". Така Мария Николова, начален учител в СУ "Георги Измирлиев" в Горна Оряховица, коментира пред БНР представения от лидера на ИТН Слави Трифонов приоритет на партията да бъдат закупени до 1 милион таблети или лаптопи за всички ученици и преподаватели.

Според нея няма нужда да се наливат пари в нещо, което вече е в наличност: "Така ще останат неизползваеми. ... Училищата имат нужда от друг вид техника - принтери, скенери. това не навсякъде може да се купи с бюджетни пари".

В предаването "12+3" Траян Траянов, изпълнителен директор на "Заедно в час", сподели, че е бил изненадан от анонса на Слави Трифонов:

"Това е решение на неназован проблем. Ако бяхме чули кой е проблемът в българската образователна система, който се опитваме да решим, може би щяхме да видим ползите от това решение. Редица международни  изследвания показват, че образователни системи, които дават таблети на учениците и те ги използват в часовете, не се справят по-добре".

По думите му в България значителен процент от децата нямат достъп до устройства, но това е малцинството от всички ученици:

"Да, важно е да сме сигурни, че те ще имат достъп, когато се налага, но това не означава, че трябва да оборудваме всеки с таблет".

Траянов определи като основен проблем на образователната система, който трябва да бъде решаван, огромната пропаст между постиженията на учениците с различен социално-икономически статус.

Интервюто на Снежана Иванова с Мария Николова и Траян Траянов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерски съвет и от Иван Минев и група народни представители относно застраховката "Гражданска..

публикувано на 10.07.25 в 07:35

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14