Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алергичните трябва да разполагат със средства за първа помощ при ужилване

Пръскане на зелените площи в София срещу кърлежи
Снимка: БГНЕС

"За да говорим за този тип инсект алергии, т.е. алергии към насекоми, трябва да ги разграничим на няколко вида. Най-чести са тези, при които имаме локални реакции от ухапвания от кърлежи. Това се коментира през последните месеци, че има повишен случай на ухапвания. Също така това могат да бъдат комари. Много често в близост до водни басейни, различни мушици. Има случаи на много силни локални реакции, свързани със зачервявания, болка, отток след ухапване от тези мушици", каза БНР Златко Димитров, заместник-председател на Дружеството по алергология.

По думите му мерките трябва да бъдат разделени на няколко типа:

"Едните са профилактични - мерки за недопускане на ухапване или избягване на ужилване. Това, което препоръчвам на всички, които са имали предходна локална реакция, тежка, е да носят дълги крачоли, дълги панталони, крачолите да бъдат мушнати в чорапи, с високи обувки, шапки, шалове, които да затварят пролуките в облеклото, за да намалим риска“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Димитров.

Според него репелентите също трябва да се използват за предпазване от ухапване от комари, бълхи. Той коментира, че дрехите с ярки цветове, шарените привличат насекомите, те инстинктивно ги припознават като цветя, които да бъдат опрашени:

"Това важи основно за пчелите, които имат опрашваща функция на растенията, докато за ухапванията облеклото не е от  определящо значение. Хората трябва да знаят, че тревните площи са източник на насекоми, които за съвсем кратък период, за няколко минути, могат да допълзят, включително и кърлежи до хората, които са на пикник, те трябва да внимават в това отношение, особено местата, които не се обработват са източник на опасност".

Ако пациентът не разполага със средства за първа помощ при ужилване, ако този пациент има системна реакция, тогава риска е много висок за него.

"Рискът е от тежка животозастрашаваща реакция. Там никакви народни методи не биха били от полза, трябва пациентите задължително да носят със себе си лекарства", подчерта специалистът.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жана Цонева: Войната в Газа е конфликтът с най-много жертви сред цивилното население

Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..

публикувано на 29.05.25 в 13:00
Полицейска кола пред сградата на училище в Швеция

Как руски шпионин стъпи в училище в Швеция?

Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..

публикувано на 29.05.25 в 12:01
Богдан Милчев от Института за пътна безопасност

Богдан Милчев: Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен

" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР  Богдан Милчев  от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..

публикувано на 29.05.25 в 07:53

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20