Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергичните трябва да разполагат със средства за първа помощ при ужилване

Пръскане на зелените площи в София срещу кърлежи
Снимка: БГНЕС

"За да говорим за този тип инсект алергии, т.е. алергии към насекоми, трябва да ги разграничим на няколко вида. Най-чести са тези, при които имаме локални реакции от ухапвания от кърлежи. Това се коментира през последните месеци, че има повишен случай на ухапвания. Също така това могат да бъдат комари. Много често в близост до водни басейни, различни мушици. Има случаи на много силни локални реакции, свързани със зачервявания, болка, отток след ухапване от тези мушици", каза БНР Златко Димитров, заместник-председател на Дружеството по алергология.

По думите му мерките трябва да бъдат разделени на няколко типа:

"Едните са профилактични - мерки за недопускане на ухапване или избягване на ужилване. Това, което препоръчвам на всички, които са имали предходна локална реакция, тежка, е да носят дълги крачоли, дълги панталони, крачолите да бъдат мушнати в чорапи, с високи обувки, шапки, шалове, които да затварят пролуките в облеклото, за да намалим риска“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Димитров.

Според него репелентите също трябва да се използват за предпазване от ухапване от комари, бълхи. Той коментира, че дрехите с ярки цветове, шарените привличат насекомите, те инстинктивно ги припознават като цветя, които да бъдат опрашени:

"Това важи основно за пчелите, които имат опрашваща функция на растенията, докато за ухапванията облеклото не е от  определящо значение. Хората трябва да знаят, че тревните площи са източник на насекоми, които за съвсем кратък период, за няколко минути, могат да допълзят, включително и кърлежи до хората, които са на пикник, те трябва да внимават в това отношение, особено местата, които не се обработват са източник на опасност".

Ако пациентът не разполага със средства за първа помощ при ужилване, ако този пациент има системна реакция, тогава риска е много висок за него.

"Рискът е от тежка животозастрашаваща реакция. Там никакви народни методи не биха били от полза, трябва пациентите задължително да носят със себе си лекарства", подчерта специалистът.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11