Слави Трифонов отхвърли всякакви разговори за общ кабинет и така прецака „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“, които очакваха да се закачат за неговия парламентарен обем и да имат значение. Ходът му е добър, тъй като е невъзможно да си представим работещ кабинет, съставен от три формации, които са несъвместими политически и естетически. Така или иначе подобна коалиция няма парламентарно мнозинство и ще се нуждае от подкрепата поне на една от останалите т.нар. системни партии. В нежеланието на Слави да се договори с останалите партии на протеста и да поиска подкрепа, например от БСП, може да се види и някакво актьорство. Част от протеста ли е Слави наистина? Или е конструиран буфер за недоволството?!
На пресконференция „Има такъв народ“ обясниха, че сменят Ники Василев, защото имало атака срещу него, иначе бил великолепен експерт. Това обаче подсказва две неща: първо, че Слави ще бъде манипулируем откъм публични атаки; второ, остава въпросът, ако и следващият премиер бъде атакуван, пак ли ще го подменят под натиска на общественото мнение? Съвсем ясно е, че атаката е, защото Слави пренебрегва останалите партии на протеста. „Не можем да заменим джипката с кабеларка“, каза Христо Иванов при Цветанка Ризова. И това сложи край на късото протестърско другарство между „Демократична България” и „Има такъв народ“. „Хората протестираха срещу този модел на еднолични решения, взети някъде извън институциите. И ето, някой се появява по телевизията и едностранно налага някакви неща. Надявам се, че става дума за грешка, а не за план“, каза Христо Иванов. Не, не е грешка, става дума за план.
Всеки морски тюлен може да ви каже базовото правило в една битка: прикривай се и се движи! До определен момент Слави правеше точно това – мълчеше за намеренията си и нарастваше. Партията на Слави е типично популистки политически проект, както много други по света, родени от критиките, че политиката се доминира от дистанцирани елити, задкулисие и олигархични интереси. Използвайки ковид кризата, Слави яхна вълната на недоволството и умората от ГЕРБ, а гласоподавателите му не се интересуваха кой дава парите за телевизията и политическата му дейност. Когато обявиш правителство обаче, всичко се изяснява. Кабинетът на Слави е либерален и проамерикански, което изненада голяма част от избирателите му, и някак постави „Демократична България“ встрани, предвид това, че коалицията се изживява като най-ясен проводник на американското влияние. Никой не е очаквал, че Слави чисто търговски ще опита да заеме периметър от този политически терен, който е най-благодатен откъм международна подкрепа. Слави бързо разбра, че към електората трябва да се обръщаш псевдопатриотарски и антиглобалистки, на моменти дори с „вкусни“ конспиративни тези (както беше покрай коронавируса и ваксините), а в действителност – да редиш за изпълнителната власт представители на неолибералния елит.
Трябва да се отбележи, че кабинетът на Слави изглежда доста френдли към ГЕРБ и ДПС. Кабинетът също така се оказа напълно отдалечен от влиянието на Радев, което коренно променя атмосферата на бъдещите президентски избори. Не случайно докладът на Рашков срещу главния прокурор е предоставен на правосъдния министър Янаки Стоилов на 14 юли, след като стана известна структурата на кабинета на Слави и това, че няма да се търси коалиция. Заявката на служебния кабинет за борба с Гешев цели да предложи индиректно емоция на „Демократична България“ и вариант да помислят, а не е ли по-добре да не подкрепят Трифонов и да се отива на следващи избори. Шахматът на Радев продължава в посока да си осигури следващ мандат. Но, за да си добър политически лидер, освен, че трябва да имаш умствена издръжливост, трябва и да умееш да държиш егото си под контрол. Егото провали възможността на доста български политици да имат дългосрочна политическа годност. Включително егото застрашава да обърне колата и на Слави Трифонов.

Спектакълът "Брадатата графиня" ще има премиера тази вечер на сцената на Сатиричния театър „Алеко Константинов“. Носителката на "Икар" актрисата Ана Вълчанова ще дебютира като режисьор. Ани Вълчанова с режисьорски дебют в Сатирата "От една страна този текст е базиран основно на Чехов, на неговите разкази. "Някои са буквално взети от..
Бунт на мигранти от лагер до Серес. Полицията засили охраната към българската граница. Мигрантите в лагера до Серес нямат право да го напускат, съгласно новия закон. Очакват разглеждане на молбите за убежище. Ако не го получат трябва да напуснат Гърция. Лагерът вече се охранява от специалните части за борба с безредиците след..
"6 милиарда евро ще бъдат отпуснати на Украйна от ЕС в рамките на заем от механизма на Г-7 за ускоряване на извънредните приходи от блокираните руски активи ERA и от механизма за Украйна". Това обяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред евродепутатите в Брюксел. Тя говори на дебат в Европейския парламент, посветен на..
Депутатите промениха дневния си ред и включиха като точка първа повторното обсъждане на закона, разширяващ правомощията на особения управител на "Лукойл", върху който президентът вчера наложи вето. В сряда вечерта ресорната Комисия по енергетика го отхвърли. С декларации от парламентарната трибуна в спор влязоха Мария Илиева от „Величие“ и..
Разговори с особено важно значение за перспективите по Кипърския въпрос и възобновяването на преговорите по него се провеждат днес в Анкара. На първото си официално посещение в нея е новият лидер на кипърските турци Туфан Ерхюрман, който ще се срещне с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. По време на визитата "ще бъдат оценени текущите..
Регионалният исторически музей в Плевен е домакин на национална научна конференция "Плевенски исторически четения". Темата тази година е "Съединение и разединение", Изборът на темата е продиктуван от няколко кръгли годишнини, между които 140 години от Съединението и Сръбско- българската война, 110 години от влизането на България в Първата..
Проучване на Агенцията на потребителите показва, че вече гърците си позволяват не повече от два пъти на месец да купуват месо поради високите цени. Цените са шокиращи, казаха гърците пред медиите и подминават щандовете с месо. Говеждото месо днес се продава за 17 евро килограма, като цената е с 4 евро по-скъпа от миналата година. Тенденцията..
Не е балансиращ проектът за бюджет за 2026 г., а е същият като тази година - лош. Сходството е, че са нереалистични в приходната си част , каза в..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
Има начин да се осигури по-добро качество на услугите в здравеопазването, но за съжаление не се води този разговор . Лекарите, хората, и..