Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Структурираният депозит - възможност за спестяване при много нисък риск

Този спестовен продукт комбинира стандартен депозит и инвестиционна компонента

Снимка: Ани Петрова

Структурираният депозит става все по-добра възможност за спестяване на пари при много нисък риск, заяви пред БНР финансовият анализатор Иван Стойков. Този вид спестовен продукт комбинира стандартен депозит и инвестиционна компонента, но за разлика от останалите инвестиционни продукти на пазара, главницата по него е гарантирана.

При все повече банки стандартните депозити са с нулева или много близо до нулата лихва, а някои банки дори отказват да предлагат такъв продукт.

В същото време мнозина вложители се страхуват да опитат да инвестират парите си във взаимни фондове или друг вид инвестиционни инструменти.

Ето защо някои банки възобновиха предлагането на структуриран депозит, обясни Иван Стойков, анализатор от „Моите пари“:

„Стандартен депозит, обичайно за 12 месеца, плюс инвестиционна компонента, като част от сумата на депозита се инвестира, да го кажем общо – на капиталов пазар“.

Инвестиционната част може да бъде 30 или 50 % от сумата на депозита, като най-често тя е обвързана с пазарен индекс, а крайната доходност за потребителя е част от положителното изменение на този индекс:

„Едно от предложенията на банките е да се взема малко повече от 50% от това изменение - тоест, ако наблюдаваният индекс за даден период от време се повиши, да речем, с 10%, то върху доходността по депозита ще бъдат прехвърлени 50% или тя ще бъде 5% в този случай“.

Ако индексът се движи в негативна посока, вложителят не губи от парите си за разлика от инвестиционни продукти като взаимните фондове, обясни Стойков:

„Не така обаче наистина стоят нещата при взаимните фондове. Там, когато има спадове, спадовете се отразяват негативно на инвеститора и той може да загуби част или цялата инвестирана сума. Когато пък има повишение, тогава  той се възползва от 100% от цялото повишение, а не както при структурираните депозити – от  част от него“.

Архив БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Час преди началото на децоло за убийството на Сияна край с. Телиш пред Съдебната палата в Плевен се събраха граждани на протест с искане за справедливост.

Плевенският съд не допусна журналисти в залата на делото за убиийството на Сияна

В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека  мярка  по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на  съдията. Напрежение се създаде в града, след като не само граждани и близки не бяха допуснати в залата..

публикувано на 08.07.25 в 15:01
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков: Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото

Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..

публикувано на 08.07.25 в 14:46

Д-р Мартина Самарджиева: Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка

Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в Плевен. Тя и нейни колеги са участвали на първия европейски конгрес по кардиоонкология, а..

публикувано на 08.07.25 в 14:46

Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари

Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в..

публикувано на 08.07.25 в 14:26

Кметът на Анталия, който е от опозиционната НРП, е отстранен от длъжност

Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..

публикувано на 08.07.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..

публикувано на 08.07.25 в 13:58
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Еврото няма отношение към инфлацията!

Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..

публикувано на 08.07.25 в 13:45