Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 7 града на страната ще събират стари книги

Снимка: zelenoznanie.com

Плевен се присъедини към дарителската кампания на Сдружение "Зелена България - ръка за ръка" и проекта, наречен "Зелено знание". Проектът се финансира с европейски средства по оперативна програма "Околна среда" и ще се изпълнява в общо 7 града. До 31 август гражданите могат да предоставят книги от личните си библиотеки и част от литературата ще е дарение за читалищни библиотеки, пенсионерски клубове според техните желания и интереси. Предвижда се книгите в лошо състояние да бъдат рециклирани.

"Книжарници, които са партньори по проекта ще станат пунктове за събиране на стари книги от домакинствата. Ако вие имате книги вкъщи, които вече сте изчели или пък ги държите в гаража, на тавана, в мазето и ви пречат тази кампания е добър вариант да ги занесете в най-близката книжарница до вас. Книжарниците могат да бъдат открити в платформа, специално създадена за проекта, която се казва zelenoznanie.com. В нея има интерактивна карта, в която си избирате града, в който сте и там намирате книжарниците, които са в дадения град. В проекта участват седем града - освен София, участват Плевен, Велико Търново, Габрово, Бургас, Варна, Пловдив“, каза за БНР Диана Сивинова, ръководител на проекта.

Проектът трябва да събере 50 хиляди книги:

"Надяваме се, че книгите ще са актуални и в добро състояние. Повечето от тях ще отидат за попълване на фонда на читалища, социални домове, градски библиотеки, училищни библиотеки, университетски библиотеки“, допълни Сивинова.

Книгите, които са в много лошо състояние ще отидат към фирми за рециклиране на хартия.

В Плевен можете да предадете стари книги в книжарница Siela, в най-големия мол в града.

Вече има плевенчани, които са занесли там книги, след като са научили за проекта от интервю с Диана Сивинова в предаването "Хоризонт до обед“ на Българското национално радио.

Целта на проекта е екологична, допълни Александър Димитров един от доброволците. 

"Идеята на министерството на околната среда е да промотира кръговата икономика. Какво значи кръгова икономика - има йерархия на отпадъците, всички говорим за рециклиране, но преди рециклирането има два етапа - единият е повторната употреба, каквото ние се опитваме да направим. Непотребната книга вкъщи е потенциален отпадък и ние се опитваме този потенциален отпадък още веднъж да бъде изчетен и по възможност още веднъж и още веднъж. Колкото повече се чете толкова по-малко отпадъци се произвеждат. Това е логиката на кръговата икономика, тя може да се приложи към всичко“.

Иван Илиев е библиотекар в читалище "Лик".

„Остарелите да бъдат заменени с по-нови книги“.

Дългогодишният журналист Малин Решовски от години дарява книги на различни читалищни библиотеки:

"Аз дарявам най-новите книги, които съм прочел и които са издали издателствата днес и сега. Това ме интересува да отиде след мен при други хора, защото аз чета за успели личности, за големи научни специалисти, научни работници, артисти“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05