Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба с подводна фотография можете да видите във Варна

Снимка: photosynthesis.bg

Изложба на открито с подводна фотография можете да видите до края на август в творческия квартал на Варна – „Таляна".

"Нашата цел е да представим видовото разнообразие и красотата на подводния свят на Черно море, а също така и на световния океан, като разбира се няма как да представим целия световен океан и неговите обитатели. Концентрирали сме се върху четири морски резервата, фотографиите са правени там - което включва Калифорнийския залив, Карибския басейн, Червено море и Малайския архипелаг", каза Мария Иванова от Сдружение "Таляна".

Фотографиите на тези четири морски обекта са направени от подводния фотограф любител Мартин Христов, който има множество награди от международни конкурси. Негова беше изложбата в "Таляна" през февруари по повод международния ден за защита на китовете.

"Оказва се, че е доста цветно не само в екзотичните дестинации под водата, но също в Черно море може да бъде много колоритно и визуално атрактивно".

В изложбата можете да видите и фотографии на Любомир Клисуров, който е подводен фотограф, професионален водолаз и морски изследовател. Той е заснел ктенофори - чудновати, пасивно плуващи морски животни, образуващи тип Ctenophora.

"Тези ктенофори сме ги сложили нарочно една до друга, точно по реда на пристигането им в Черно море - първо вредната, след това полезната, която е възстановила баланса. Красиви са, много са впечатляващи, те на пръв поглед приличат на медузи, които имат много интересни светещи власинки", допълни в предаването "Преди всички" Иванова.

Друг мотив за подготовката на изложбата са резултатите от мащабно проучване на ООН през последните години, което показва, че загубата на биологично разнообразие на видове на планетата ни върви с темпове, които не са били познати преди това в историята на човечеството.

"66% от световния океан е подложен на много сериозен натиск от различни човешки дейности, което води до загуба на морски живот и съответно риск от продоволствени проблеми за милиони души население, което разчита за прехраната си от моретата и океаните", изтъкна Мария Иванова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00