Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите взеха решение за създаването на

Временна комисия в НС за разследване на действията срещу протестиращи

Във фокуса са събитията на 10 юли и 2 септември миналата година

| обновено на 22.07.21 в 13:57
Снимка: БГНЕС

Със 199 гласа “За” депутатите създадоха временна комисия, която ще разследва всички обстоятелства при използването на сълзотворен газ и употребата на сила и помощни средства от страна на МВР срещу протестиращи граждани по време на протестите на 10 юли и 2 септември миналата година. Комисията ще разследва и прилагането на СРС-та спрямо протестиращи граждани, опозиционни лидери и членове на политически партии от опозицията. Искането на ГЕРБ - в обхвата на комисията да се включат и действия на протестиращите срещу служители на МВР и незаконни подслушвания от страна на служебното правителство по време на предизборната кампания за 46-ия парламент, беше отхвърлено. 
Комисията ще търси доказателства и ще представи тези, които вече е събрала, каза Николай Хаджигенов:

„Да съберем доказателства, да разкрием извършените престъпления, да го направим, забележете, максимално публично, защото това е нещо, което трябва да се знае. Ние дължим на българските граждани това, и това, забележете, не е реваншизъм.

Не, така би трябвало да изглежда правосъдието в една нормална държава. Все още ние не сме, макар че тръгнахме с бавни стъпки в тази посока. Втори въпрос, който ще разгледа същата тази комисия, са незаконните подслушвания, извършени от всевъзможни отдели и отделчета от МВР, ДАНС и в съучастието на прокуратурата и Специализирания съд, по разпореждане на главния прокурор“.

Маноил Манев от ГЕРБ предложи към обхвата на комисията да се включи и установяване има ли посегателства срещу служители на МВР и още:

„И да бъде добавено и дали служебният кабинет приложи СРС-та, незаконно подслушване, защото да видим пък дали служебният министър на вътрешните работи по някакъв начин по време на цялата предизборна кампания не беше използвал незаконни СРС-та, колко те са били законни и по отношение на кого бяха използвани, колко, всички факти и обстоятелства, просто да ги изкараме на бял свят и да я приключим и тази тема“.

Тошко Йорданов от ИТН се обърна към ГЕРБ:

"Ако у вас имаше малко срам, сега щяхте да мълчите. Смятаме, че мутро-милиционерщината, наложена в МВР от ГЕРБ не само трябва да бъде осветена, но и виновните за това трябва да се получат възмездието си".

След като ГЕРБ се отказаха от участие в комисията,  в отсъствието на бившите управляващи, беше създадена и временна комисия за ревизия на средствата изразходвани от Министерския съвет през последните пет години 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фондация -

Фестивал на занаятите в Добрич събира занаятчии, певчески и танцови състави

Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа - история, традиции, култура", в партньорство с Община Добрич.  В продължение на три дни добруджанският град е център на любовта към родното място, където се срещат миналото и бъдещето.  Все по-големият..

публикувано на 24.05.25 в 06:45
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп призова Стармър да се фокусира върху сондажи в Северно море

Доналд Тръмп призовава Киър Стармър да спре да подкрепя възобновяемата енергия от вятърни мелници и да се съсредоточи върху сондажите за нефт и газ в Северно море, съобщи вестник "Таймс", позовавйки се на публикация на Доналд Тръмп в социалните медии. Американският президент заяви, че наскоро договорената търговска сделка между двете страни "работи..

публикувано на 24.05.25 в 05:24

Започва мисията на пратеника на генералния секретар ООН по Кипърския въпрос

В Никозия днес започва мисията на личния пратеник на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш по Кипърския въпрос. Първият кръг контакти на Мария Анхела Олгин на острова ще продължи една седмица. Първата среща на Мария Анхела Олгин от новия ѝ, втори мандат на острова, е с президента на Кипър Никос Христодулидис днес. С лидера на кипърските..

публикувано на 24.05.25 в 04:58

Лимасол ще бъде център на честванията за 24 май в Кипър

И в Кипър днес вдъхновено ще звучи "Върви, народе възродени". Централното честване на Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде в най-големия крайморски град Лимасол, празнични прояви ще има и в самите български училища на острова. В тържествено шестие по случай 24 май по крайбрежния булевард на Лимасол..

публикувано на 24.05.25 в 02:56
Доналд Тръмп

Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с ЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изключи възможността за търговско споразумение с Европейския съюз. Пред репортери в Белия дом той настоя на мнението си, което изрази по-рано днес в социалните мрежи, че митата за вносните европейски стоки в САЩ трябва да бъдат увеличени драстично след малко повече от седмица: "Не гледам да сключа..

публикувано на 23.05.25 в 22:05

Съдът потвърди поредна глоба от 180 000 лева за ТЕЦ "Бобов дол“

Районен съд-Дупница потвърди наказателно постановление за глоба от 180 хил. лева за ТЕЦ "Бобов дол", постановлението е издадено от РИОСВ-София, а от дружеството обжалвали. Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок пред административния съд. Това е поредната солидна глоба за ТЕЦ-а край Бобов дол заради неспазени изисквания за..

публикувано на 23.05.25 в 21:19

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета

Затварят "Петрохан" за почистване на опасни дървета. Движението през проходът ще бъде ограничено на 28 и 29 май, от 9 до 15 часа. Премахването на опасни дървета от "Петрохан" ще стане за втори път в рамките на повече от месец. Заради обледеняването през декември, все още има паднали дървета в близост до пътя. В сряда и четвъртък, за..

публикувано на 23.05.25 в 20:47