"Има такъв народ" и "Демократична България" имат споделени основни политически посоки. Това обявиха председателите на парламентарните групи на двете формации - Тошко Йорданов и Христо Иванов след първата от серията консултации, които партията, победила на изборите - "Има такъв народ", инициира.
Йорданов нарече спекулации твърденията, че очакват подкрепа от ДПС.
След продължилата повече от час среща Христо Иванов и Тошко Йорданов бяха категорични, че позициите им за дълбока съдебна реформа са общи - прокуратурата не може да съществува в този вид, че специализираният съд и прокуратура трябва да се премахнат, но умно, че трябва да се смени Висшият съдебен съвет.
Общо е и становището, че трябва да се работи по Плана за възстановяване и устойчивост.
Конкретни имена на премиер и министри в бъдещ кабинет не са обсъждани на срещата:
"Това е ангажимент на нашата партия. Важни са политиките, а министрите са изпълнители. Тук не е търсене на коалиционна подкрепа", заяви Тошко Йорданов.
"Естествено, че когато трябва да гласуваме, ние ще преценим всичко заедно - имената, политиките, ангажиментите и парламентарната конфигурация", уточни Христо Иванов.
Според него решението за разговор с ДПС е на "Има такъв народ", а "Демократична България" запазват резервите си:
"Ние искаме, ако има правителство, за което ние даваме подкрепа, то да положи усилия максимално да се отдалечи от ДПС. Как то ще се случи е въпрос на визия на мандатоносителя".Тошко Йорданов подчерта, че поканата към ДПС не бива да се приема като търсене на коалиция:
"Ако има правителство, то ще бъде правителство на една политическа партия, което означава в известна степен - правителство на малцинството. Това няма да е коалиционно правителство. Никой не може да забрани на никого да подкрепи някаква политика. Ако не виждат, няма да го подкрепят".Срещите продължават в събота от 11.00 часа, когато от ИТН ще се срещнат с ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме!", от 14.00 ч. - с БСП, а в неделя от 11.00 ч. - с ДПС.
По-рано днес "Има такъв народ" и "Демократична България" участваха поотделно в консултации с президента Румен Радев около връчването на мандата за правителство.
След срещата с държавния глава от партията на Слави Трифонов заявиха, че виждат добри шансове за съставяне на ново правителство, но няма да влизат в коалиции, а ще търсят подкрепа по политики и приоритети.
От "Демократична България" изразиха готовност да допринесат за съставянето на редовно правителство, но предупредиха, че подкрепата няма да бъде на всяка цена.
Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..
Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява, каза кметът на Общината в Кочериново. Пожарът, който възникна към 16 ч. между с.Мурсалево и Кочериново, който е обхванал около 150 дка сухи треви, посеви, 20 дка овощни насаждения и горски масив постепенно се овладява. Пожар край село Мурсалево Това каза за БНР малко след 19,30 ч...
Обявяват частично бедствено положение на територията на град Брезник заради установеното съдържание на манган във водата от язовир „Красава”. Решението e взето на проведения в късния следобед днес общински щаб за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, съобщиха от общината. Водата в Брезник и село Ноевци е негодна за..
Забраната на мобилните телефони в училище се очаква да доведе до по-добри образователни резултати. Това заяви заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова, която се включи в десетата национална среща на младите учители в архитектурния резерват Арбанаси. Какво е да си учител на дигитално поколение обсъждат 60 млади учители от цялата..
Германската провинция Райнланд-Пфалц няма да назначава на държавна служба членове на крайно-дясната партия "Алтернатива за Германия". Аргументът е, че тя е в списъка на екстремистките организации. Германската провинция Райнланд-Пфалц е първата в страната, която спира да назначава на държавна работа членове на "Алтернатива за Германия". В..
Румънската полиция е арестувала членове на банда, заподозряна в сложна измама, при която откраднати данни са били използвани за възстановяване на данъци за милиони паунда от британската данъчната служба, съобщи Би Би Си. Тринадесет души, мъже и жени, на възраст от 23 до 53 години, са били задържани по време на въоръжени акции около Букурещ, а..
Като сериозен риск за националната сигурност на България се отчита евентуален провал на приемане на еврото от първи януари догодина. Това е било отчетено от представител на една от службите у нас пред депутатите от ресорната комисия. Председателят на комисията Атанас Атанасов обясни още: "Защото ние формално сме приети, но в крайна сметка..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..
Брюксел и влизането на България в еврозоната не гарантират пълен мандат на правителството. Другото е, че ГЕРБ и ДПС-НН имат пълен контрол на..