Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащабни спасителни операции в Индия

| обновено на 25.07.21 в 18:35
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В индийските щати Гоа и Махаращра се провеждат широкомащабни спасителни операции след падналите близо по 600 литра дъжд на квадратен метър.

Потвърденият брой на жертвите е 127. Повечето от тях са в щата Махаращра, югоизточно от Мумбай, където пороят е разрушил десетки домове. 

Сред загиналите са и 8 пациенти с Covid-19, след като бурята прекъснала електрозахранването в болницата в град Чиплун. Жертви има и в съседните щати Гоа и Карнатака, където са унищожени голяма част от посевите.

Наводненията са обичайни през сезона на мусоните, но според климатолога от Индийския институт за тропическа метеорология Матю Кол, цитиран от Франс прес, екстремните валежи са се увеличили трикратно от 1950 година досега и това е свързано със затоплянето на Арабско море.
Властите в Индия евакуираха повече от 90 000 души, които живеят в застрашени от наводнения райони, преди да пристъпят към контролирано изпускане на язовири, които се очаква да прелеят.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огромен ледников къс се срути в Швейцария заради климатични промени

На 5 юни отбелязахме Световния ден на околната среда. Събитието се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнало в една от най-големите международни платформи с милиони хора от цял свят, обединени в защита на планетата. Тази година фокусът е върху следващото десетилетие, което ще има най-голямо значение за предотвратяване на катастрофалните..

публикувано на 07.06.25 в 14:00
УМБАЛ

8 души от незаконния хоспис в Ягода са в старозагорската болница, няма опасност за живота им

Няма опасност за живота на осемте възрастни от незаконния хоспис в Ягода, които са настанени в старозагорската Университетска болница в Стара Загора. Част от тях са приети с дехидратация и недохранване. Общо 18 души от незаконния дом за възрастни хора в мъглижкото село Ягода са отведени за преглед в Университетската болница в Стара Загора...

публикувано на 07.06.25 в 13:45

Военновъздушните сили на Украйна са свалили руски изтребител Су-35

Украинските военновъздушни сили са свалили руски изтребител Су-35, съобщи украинската армия, цитирана от Ройтерс. Светът през седмицата: Все по-малки шансове за скорошен край на войните в Украйна и в Газа "Тази сутрин, на 7 юни 2025 година, в резултат на успешна операция на военновъздушните сили на Курското направление беше свален руски изтребител..

публикувано на 07.06.25 в 13:05

Прокуратурата в Стара Загора се зае с "домовете на ужасите" в Ягода

Районната прокуратура в Стара Загора е образувала досъдебно производство по случая с незаконните домове в село Ягода, където 75 души са били държани вързани и заключени. По случая са арестувани петима души, ще им бъде наложена мярка задържане за срок от 72 часа и се очаква да им бъдат повдигнати обвинения. По делото предстои извършване..

публикувано на 07.06.25 в 12:52
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов с писмо до всички президенти и премиери в ЕС

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви пред БНТ, че е изпратил писма до всички президенти и премиери на държавите-членки на Европейския съюз, в които им описва реалната инфлация в страната, ситуацията с бюджета, нагласите на българските граждани и желанието за референдум.  "Искаме от тях да не допуснат България да бъде вкарана незаконно в..

публикувано на 07.06.25 в 12:51

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Дървото на дружбата и гледните точки

Наталия Киселова:  Предложението не е прието. Еееееее! Това възклицание се изтръгна от председателката на парламента Наталия Киселова, когато Цончо Ганев блъсна физически опонента си Явор Божанков. Представяте ли си, драги зрители и скъпи съучастници, представяте ли си какви страсти са бушували в гърдите на миловидния Цончо, за да събудят..

публикувано на 07.06.25 в 12:35

С 51% са се увеличили арестите на мигранти, работещи незаконно във Великобритания

Арестите на мигранти, работещи незаконно във Великобритания, са се увеличили с 51% през годината след общите избори, като правителството насочи вниманието си към ресторанти, салони за красота и строителни обекти, съобщи Скай нюз. Джон Хийли: Великобритания е загубила контрол над границите си От 5 юли 2024 година, деня, след като..

публикувано на 07.06.25 в 12:24