Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Сарийски: Щетите от Плана за възстановяване ще бъдат повече от ползите

Отваря се вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция, посочи той

доц. Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

"Щетите от вкарването на Плана за възстановяване в действие ще бъдат доста повече от ползите". Това мнение изказа пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН. Той допусна обвързване на спиране на предвидени средства заради неприетата от България Истанбулска конвенция:

"Става дума за формулировки, които отварят вратата към действия с непредсказуем ефект. Конкретно за фразата "преодоляване на стереотипите по пол". ... В програма за трансформация чрез наука и иновации е записано, че проектите по тази програма трябва да имат за цел да премахнат неравенствата по отношение на раса, етническа принадлежност, сексуална ориентация и т.н. Което означава, че проект, който не премахва тези неравенства, той не може да се класира като наука и иновации. ... Залагането на тези формулировки в Плана за възстановяване и устойчивост означава, че отваряме вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция".

По думите на доц. Григор Сарийски има "огромни пороци в българската икономика и в социалното ни развитие, които изобщо не са адресирани в този План за възстановяване и устойчивост.

"Единственото, което се цели, е изразходването на едни пари и оправдаването им в някакви проекти", смята икономистът.

Той подчерта, че в новата версия на Плана има обща цел за териториална кохезия, но мерките по тази цел са със същите предписания, които са били и в предходната версия.

Само България и Нидерландия още не са внесли своите планове в Европейската комисия

"Основните цели на плановете за възстановяване и устойчивост са две. Първата е да служат за лост за икономически натиск върху страните, които се отклоняват от официалната политика на ЕС, нещо което видяхме преди няколко дни в случая с Унгария. Другата голяма цел е да има официален претекст да се продължи вълната от протекционистични мерки, това е тенденция в ЕС", коментира още той и добави, че продължава да е критично настроен към тези планове.

Доц. Сарийски обясни, че с ратификацията в парламентите всички страни стават нещо като съдлъжници към кредитите, които ЕК тегли от тяхно име.

Според него чрез тези планове ще се вкарат много строги рамки за зелен преход на страните от периферията на ЕС:

"Служебния вицепремиер Атанас Пеканов не набляга толкова, че това е план за възстановяване, колкото на обстоятелството, че това е един план за преход към зелена икономика. Което означава, че българите ще трябва да ограничат енергийното си потребление, тъй като енергията ще става много по-скъпа и това ще става ударно. Голяма част от предприятията ще излязат от строя".

Интервюто на Снежана Иванова с Григор Сарийски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51