Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григор Сарийски: Щетите от Плана за възстановяване ще бъдат повече от ползите

Отваря се вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция, посочи той

доц. Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

"Щетите от вкарването на Плана за възстановяване в действие ще бъдат доста повече от ползите". Това мнение изказа пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН. Той допусна обвързване на спиране на предвидени средства заради неприетата от България Истанбулска конвенция:

"Става дума за формулировки, които отварят вратата към действия с непредсказуем ефект. Конкретно за фразата "преодоляване на стереотипите по пол". ... В програма за трансформация чрез наука и иновации е записано, че проектите по тази програма трябва да имат за цел да премахнат неравенствата по отношение на раса, етническа принадлежност, сексуална ориентация и т.н. Което означава, че проект, който не премахва тези неравенства, той не може да се класира като наука и иновации. ... Залагането на тези формулировки в Плана за възстановяване и устойчивост означава, че отваряме вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция".

По думите на доц. Григор Сарийски има "огромни пороци в българската икономика и в социалното ни развитие, които изобщо не са адресирани в този План за възстановяване и устойчивост.

"Единственото, което се цели, е изразходването на едни пари и оправдаването им в някакви проекти", смята икономистът.

Той подчерта, че в новата версия на Плана има обща цел за териториална кохезия, но мерките по тази цел са със същите предписания, които са били и в предходната версия.

Само България и Нидерландия още не са внесли своите планове в Европейската комисия

"Основните цели на плановете за възстановяване и устойчивост са две. Първата е да служат за лост за икономически натиск върху страните, които се отклоняват от официалната политика на ЕС, нещо което видяхме преди няколко дни в случая с Унгария. Другата голяма цел е да има официален претекст да се продължи вълната от протекционистични мерки, това е тенденция в ЕС", коментира още той и добави, че продължава да е критично настроен към тези планове.

Доц. Сарийски обясни, че с ратификацията в парламентите всички страни стават нещо като съдлъжници към кредитите, които ЕК тегли от тяхно име.

Според него чрез тези планове ще се вкарат много строги рамки за зелен преход на страните от периферията на ЕС:

"Служебния вицепремиер Атанас Пеканов не набляга толкова, че това е план за възстановяване, колкото на обстоятелството, че това е един план за преход към зелена икономика. Което означава, че българите ще трябва да ограничат енергийното си потребление, тъй като енергията ще става много по-скъпа и това ще става ударно. Голяма част от предприятията ще излязат от строя".

Интервюто на Снежана Иванова с Григор Сарийски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03