Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън обвини Путин в опит за манипулация на междинните избори за Конгреса на САЩ

Джо Байдън (вляво) и Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън обвини руския си колега Владимир Путин в опити за вмешателство в изборите за Конгрес догодина и предупреди, че е способен да обяви война на Русия, ако кибератаките срещу Америка продължат.

Русия разпространява дезинформация продължава да извършва кибератаки в опит да повлияе на изборите за Конгрес през 2022, заяви Джо Байдън в реч пред представители на американските разузнавателни служби.

Байдън предупреди, че ако Съединените щати започнат истинска, въоръжена война с друга голяма сила, тя ще е резултат именно от сериозна кибератака срещу страната. Президентът също така се похвали, че американското разузнаване е по-добро от руското.

"Отдавна имам взимане даване със световни лидери, а след известно време опознаваш всеки човек. Путин знае, че ние сме по-добри от екипа му. И това го тревожи ужасно. Дори малко да преувеличава възможностите ни, това е добре за нас", посочи Байдън.


В същото време в Конгреса се състоя първото изслушване на специалната комисия, създадена да разследва щурма на Капитолия на 6 януари. Четирима от полицаите, участвали в сблъсъците с поддръжниците на бившия президент Тръмп, които нахлуха в сградата, описаха събитията като сцена от средновековно бойно поле.

Единият от разпитваните полицаи заяви:

"Физическото насилие, на което бяхме подложени, беше ужасяващо и унищожително. Колегите ми и аз бяхме удряни, ритани, бутани, пръскани с химически дразнители и дори заслепявани с вредни за очите лазери. Развилнялата се тълпа очевидно възприемаше нас, служителите на реда, които по ирония на съдбата трябва ги защитаваме, като пречка към опита й за метеж."

"Спомням си, че си помислих, че тук ще си умра," заяви друг от служителите на реда, бършейки сълзите си. Трети подчерта колко е гневен на продължаващите опити да се омаловажат фактите.

Половин година след щурма на Капитолия, са извършени над 530 ареста по случая, но работата на разследващата Комисия продължава да е обект на политически спорове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е последната възможност за подаване на заявления за помощ за отопление

Днес е последният срок за подаване на заявления за отпускане на целевата помощ за отопление за периода от 1 ноември тази година до 31 март 2026 г. Сумата е 606 лева и 70 стотинки за целия период. Право на помощи имат хора и семейства със средномесечен доход, получен през предходните 6 месеца, преди този на подаване на заявлението, който е по-нисък или..

публикувано на 31.10.25 в 04:45

Българският културен институт в Лондон организира дискусия с трима съвременни будители

В навечерието на един от най-светлите български празници - Денят на народните будители, Български културен институт Лондон организира дискусия - разговор с трима съвременни творци - будители, прославили българската култура и изкуство в целия свят: поетесата и преводачка Мирела Иванова, проф. Греди Асса – художник и преподавател и проф. Сузана Клинчарова..

публикувано на 31.10.25 в 04:05

Факелно шествие във Враца за Деня на народните будители

В навечерието на Деня на народните будители тази вечер във Враца ще се проведе факелно шествие и символично ще бъде запален "Огън на признанието". Във Враца стана традиция навечерието на Деня на народните будители да бъде озарено от стотици факли, носени по централната пешеходна улица.  В шествието участват ученици, учители,..

публикувано на 31.10.25 в 03:41
Абас Арагчи

Иран определи като безотговорно решението на САЩ за подновяване на изпитанията на ядрени оръжия

Иранският външен министър Абас Арагчи определи плановете на Съединените щати да подновят изпитанията на ядрени оръжия като, цитирам, "регресивни и безотговорни", предаде Франс прес. По-рано американският президент Доналд Тръмп съобщи, че е издал заповед на Пентагона незабавно да бъдат възобновени тестовете на подобен вид оръжия. "Грубиян с ядрено..

публикувано на 31.10.25 в 03:10
Созопол

Форум в Созопол в Деня на Черно море

Форум „Синьо бъдеще за Черно море“ ще се проведе в Созопол.  Инициативата е на Министерството на околната среда и водите по повод Деня на Черно море.  По-късно министърът на околната среда и водите Манол Генов и заместник-министърът на туризма Павлин Петров с представители на контролните органи ще вземат проби от морската вода в залива на Созопол, за да..

публикувано на 31.10.25 в 02:19

Поредно заседание на кризисния щаб в Плевен

Областният управител на Плевен Мартин Мачев свиква поредното заседание на Кризисния щаб.  Различните институции продължават изпълнението на мерките за справяне с безводието, което предизвика протести през лятото в града с искане за адекватни и бързи мерки от страна на държавата и местната власт. В заседанието, което започва в 10 часа в зала „Плевен“,..

публикувано на 31.10.25 в 01:49
Илияна Йотова

Вицепрезидентът на откриването на форум „Обществото на знанието и хуманизмът на XXI век“

      Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в откриването на XXIII Национална научна конференция с международно участие „Обществото на знанието и хуманизмът на XXI век“ в Националната библиотека.         Форумът се организира ежегодно от Университета по библиотекознание и информационни технологии по повод Деня на народните будители.       Целта е да..

публикувано на 31.10.25 в 01:37