Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиновски: Енергийната борса е в хаос, БЕХ бездейства, ще има тежки последици за индустрията

Иван Хиновски
Снимка: БГНЕС

Токът на Енергийната борса е достигнал рекордно висока цена, съобщи депутатът от „Има такъв народ“ Иван Хиновски.

По думите му борсата се намира в хаос, а Българският енергиен холдинг бездейства и това ще доведе до тежки последици за индустрията:

"Възниква изкуствен дефицит и цената достигна на 3-ти 293 лева и 3 стотинки - рекорд, като между другото тази сутрин достигна нива около 400 лева.

Това е убийствено за българската индустрия и българската промишленост и ние апелираме към българското правителство и лично към министъра на енергетиката и към БЕХ за незабавни мерки за повишаване ликвидността на борсата, тоест казано кратко и просто - ТЕЦ "Марица Изток 2 " да включи в експлоатация един или два блока допълнително, за да се намали този дефицит на предлагане".

В позиция до медиите от Българския Енергиен Холдинг съобщиха, че следят с тревога цените на електроенергията, търгувана на Българската независима енергийна борса.

Към настоящия момент работят 5800 мегавата генериращи мощности. Износът варира около 900 мегавата на час. Това обстоятелство създава дефицит и измества кривите на търсене и предлагане към високите ценови равнища в пазарен сегмент „ден напред“, се посочва в позицията на БЕХ.

Същевременно беше съобщено, че

ТЕЦ „Марица Изток 2“ включва мощности за работа на свободния пазар

По-рано днес от Асоциацията на организациите на българските работодатели изпрати до служебния премиер Стефан Янев позиция, че тока за бизнеса в България става много скъп в сравнение с основни пазари за износ като Германия и Австрия, тъй като системно се създава дефицит.

Бизнесът настоява временно да се ограничи износът на ток

В позицията работодателите посочват, че при необходимост, могат да се организират национални протестни действия на работещите в индустрията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът Радев: България има амбиция да се превърне в регионален иновационен хъб

Изострената конкуренция между глобалните сили за технологично лидерство изисква Европа да постави акцент върху иновациите и научните изследвания, защото изоставането в тези области влияе на конкурентоспособността и сигурността. Това посочи президентът Румен Радев на форум Талин. В Естония продължава неформалната среща на президентите от..

публикувано на 10.10.25 в 14:28
Еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен (вляво) и министърът на земеделието Георги Тахов (в средата)

Протест на земеделци пред представителството на ЕП в София

Протест под наслов: "Защита и подкрепа на българското производство" на 38 земеделски организации се провежда в този момент пред сградата на Европейския парламент в София.  Протестиращите настояват за повече прозрачност, справедливост, и работещи правила, както и за "премахване на дискриминационните механизми при подпомагането на сектора", обясни Димитър..

публикувано на 10.10.25 в 14:25
Георги Тахов

Идната седмица ще е ясно дали ще има ваксинация на животните за шарка

Министърът на земеделието Георги Тахов ще обяви в началото на следващата седмица дали ще има ваксинация на животните против шарка. "Ваксинацията е последният елемент, който държавата би трябвало да предложи в една подобна епизоотична ситуация. Ние анализирахме изцяло бранша. Браншът е разделен. В по-голямата си част браншът не иска ваксинация...

публикувано на 10.10.25 в 14:11

Близо 21 000 са свободните работни места към края на второто тримесечие на годината

Близо 21 000 са свободните работни места към края на второто тримесечие на годината, сочат данните на Националния статистически институт. Те са с 12 процента повече спрямо същия период на миналата година. Най-много - над 3000, са вакантните позиции в преработващата промишленост. В сравнение с първото тримесечие на годината свободните..

публикувано на 10.10.25 в 14:04
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС наложи глоба на Гърция за неспазване на екологичното законодателство

Гърция е осъдена да плати 5,5 млн. евро за неспазване на екологичното законодателство.  Сметището на остров Закинтос е незаконно и е разположено в защитен национален парк. Европейският съд издава присъда още през 2014 година с нареждане да се прекрати използването на това сметище, което е превишило капацитета си. Въпреки това властите..

публикувано на 10.10.25 в 14:00
Д-р Харалампи Бенов

Във В. Търново отчитат ръст на болните с исхемична болест на сърцето

Кардиолозите във Велико Търново отчитат ръст на болните с исхемична болест на сърцето. В кардиологичното отделение на областната болница се увеличават пациентите на 20-25-годишна възраст със сърдечни болести. Пропуските в лечението на хипертонията и на диабета и увеличаващият се стрес водят до подмладяване на кардиологичните заболявания,..

публикувано на 10.10.25 в 13:54

Земеделски производители от България ще получат 7,4 млн. евро от ЕС

България ще получи 7,4 млн. евро от селскостопанския резерв на ЕС за производителите на плодове, ядки и зеленчуци. Европейската комисия ще предостави близо 50 млн. евро от резерва на страната ни, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Румъния след настъпилите в тях значителни щети от неблагоприятни климатични явления.  Тези държави могат да..

публикувано на 10.10.25 в 13:50