Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник

Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен
Снимка: фейсбук-Художествена галерия „Илия Бешков“ в Плевен

Продължават проявите, посветени на 120 години от рождението на Илия Бешков. Определян като един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства - живопис и графика, но също и като писател и педагог. В родния му Долни Дъбник звуча бешковото слово, на фона на изложба от негови графики, подредена пред читалището, което носи името на прочутия им съгражданин.

Изяществото на Бешковото слово, неговите впечатлителни карикатури събрани в една вечер като кулминация на честванията за 120 години от рождението на Илия Бешков в родния му Долни Дъбник. Прозвучаха бешковите мисли в изпълнение на актьора Сергей Константинов от Драматично-кукления театър "Иван Радоев" и Лена Богданова, секретар на читалището, което носи името на Илия Бешков. Дъбничани и гости на града се насладиха на малка част от гениалното творчество, на неговите карикатури с финото присъствие на цигулката на концертмайстора на Плевенската филхармония Чавдар Вълков:

"Много е писано, казано и разказно за големия Илия Бешков, но онова, което не избледнява в паметта е неговото писано слово и преди всичко и над всичко неговото творчество на художник", каза Сергей Константинов.

"Всеки от нас през целия си живот носи по един Бешков герой в съзнанието си,  за което му благодарим. Илия Бешков може да е български и световен творец, но той завинаги си остава дъбничанина Бешков".

Духът на Бешков и днес кара хората да се замислят и връщат години назад.

"Житейският му път тръгва от дъбнишкия чернозем, с което ние много сме горди и той през целия си живот не се е отказвал от неговия селски произход", допълни Вили Петрова, читалищен деец.

"Това име е неразривно свързано с нашия град и смятам, че отношението на дъбничани се е запазило във времето вече 120 години и съм сигурен и че в бъдеще така ще продължи. В Долни Дъбник има много силен дух. Този дух го е имало в миналото, има го и днес. Може би на този дух се дължи таланта на Бешков, на този дух, който витае тук. Самите хора са много будни и са много чувствителни към обществения живот", допълни Венцислав Върбанов, бивш кмет на Долни Дъбник и бивш министър на земеделието.

Настоящият кмет Иван Димитров коментира:

"Трябва да се предава, да се говори. Аз се радвам, че не само в Долни Дъбник, и в община Плевен, празнува се в цяла България той е голям творец".

Внучката на Илия Бешков - Илияна Бешкова каза:

"Естествено, че са радвам, че той е мой дядо, но тежестта си е тежест".

Издадена е неговата тетрадка с мисли и записки.

"Настръхва човек от тази черна тетрадка, но той е живял ужасно тежък живот с цялата си фина чувствителност. Юбилейните от тази година са албум с издавани и неиздавани карикатури. Казва се "Не се наказва вината, а куражът" - мисъл на Бешков".

Предстои да бъде издадена автобиография на Илия Бешков от автора Иво Милев. В началото на есента в Плевен подготвят голяма изложба от негови творби, които се съхраняват във Фонда на художествена галерия "Илия Бешков".

Илия Бешков Дунов (1901 – 1958) е един от най-забележителните български творци от първата половина на 20 век. Работи основно в областта на визуалните изкуства – живопис и графика, но също и като писател и педагог. Известни негови работи са карикатури и илюстрации, осмиващи зараждащия се в началото на века тоталитарен режим в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30