Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителите настояват да спазваме инструкциите за безопасност на морето

Снимка: Сияна Спиридонова

Голяма част от българите са предпочели да почиват на  Българското Черноморие. От Водноспасителната служба към БЧК напомнят, че влизането във водата след употреба на алкохол е опасно и голяма част от удавянията са точно поради тази причина. През август климатичните промени и по-силните ветрове променят морето, появяват се подводни ями, които са също предпоставка за инциденти. Плажовете у нас са 200, половината от тях се охраняват.

Туристическият поток към Южното Черноморие е голям, курортите и плажовете са пълни, съобщи за БНР директорът на Водноспасителната служба към БЧК Антон Налбантов:

"Когато морето е неспокойно или има морски течения тези плажове са рискови, тъй като при възникване на инцидент няма кой да се притече на помощ на къпещите се във водата. Българите предпочетоха това лято да летуват на нашето Черноморие заради сложната обстановка, свързана с коронавируса в нашите южни съседки".

Васил Загорчев е спасител, ръководител на екипи от водни спасители, бил е и доброволец към Българския червен кръст. Той коментира, че плажуващите трябва да изпълняват инструкциите на спасителите и да спазват флаговата сигнализация:

"Работният ден започва в 8 часа с подготовка на спасителния пост, опипване на дъното в зоната на спасяване, за да се види какъв е релефа на брега, дали има някакви опасности, за да се избере най-подходящия флаг, който да се вдигне и да подсказва какво е състоянието на морето на плажуващите".

През август морето става опасно, вълнението е по-голямо, появява се мъртво течение, опасни за летовниците са и подводните ями.

"С навлизането в месец август започват климатичните промени, започват да духат по-силни ветрове, които предизвикват съответните мъртви течения, пораждат опасностите, които стават причина за инциденти, за съжаление в някои случаи приключват фатално. Причините са различни, които могат да доведат до такъв инцидент. Обикновено една от основните причини това е влизане в морето след употреба на алкохол, това е най-честата причина, която води до удавяне в нашето море, дори не е задължително да има и течения, когато се влиза във водата след употреба на алкохол, надценяване на възможностите, неспазване на правилата, на флаговата сигнализация на охраняемите плажове. Влизането в морето да се плува сам не е препоръчително, препоръчва се да се плува успоредно на брега, обикновено в група", допълни Васил Загорчев. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23