Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем да очакваме след 15 октомври да са следващите извънредни избори

Наталия Киселова: Важно е да се отпуши процедурата по връчване на мандатите

Парламентът не може да подлага на гласуване кандидатурата на Пламен Николов, смята Киселова

| обновено на 12.08.21 в 11:45
Наталия Киселова
Снимка: БНР

„Според вносителите на проектопредложението, прочетено от Николай Хаджигенов, е необходимо да се констатира, че кандидатът за министър-председател е оттеглил съгласието си да бъде подлаган на гласуване като кандидатура за такъв. И той го е направил преди да се внесе това за гласуване в Народното събрание, след като процедурата при президента е минала преди това успешно“. Това коментира пред БНР Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

„Докато ГЕРБ казват, че трябва да бъде гласуван в Народното събрание кандидатът и да бъде отхвърлен, но при положение, че той е оттеглил съгласието си да бъде гласуван, преди тази процедура, то ние не можем да подлагаме на гласуване кандидатурата му", смята още Киселова.

"Това негово действие (на Пламен Николов - б.р.) е по повод това, че липсва съгласие за диалог между политическите партиите и ние не можем да му вменим задължение, което той не иска. Това е начин да се приключи процедурата и да се каже: "Неуспешно", поясни още Киселова.

По думите ѝ депутатите от ИТН трябва да се върнат в залата, за да се гласува точно решението, което е всъщност е тяхната цел - да се констатира липсата на съгласие.

"Сега всички искат в рамките на Конституцията да се случи процедурата. Но от обичайни ситуации, могат да възникнат необичайни казуси. Аз не мисля, че в момента не е необходимо да се отправя питане до Конституционния съд, защото това пък ще забави връчването на втория и третия мандат и по-добре да се вземе решение, така както са го предложили, че опитът за съставяне на правителство се счита за неуспешен, за да се отпуши процедурата със следващите мандати", смята Киселова.

"А за да стигнем до момента, в който президентът трябва да разпусне Народното събрание и да насрочи нови избори, задължително е да се премине през даване на мандат на следващите партии, не можем да ги отминем през тези процедури, те може да са неуспешни, но трябва да бъдат извървени. ... От тук несетне се надявам разумът да надделее. Другата седмица има свикан Консултативен съвет по национална сигурност при президента, там ще участват всички парламентарно представени групи, и предполагам, че там въпросът за това какво следва сигурно ще бъде повдигнат. От там несетне можем да очакваме той да връчи втория мандат. Между първия и втория мандат държавният глава има възможност да забави темпото. И ако гледаме календара, моментът, в който той разпуска НС, след два месеца трябва да се проведат изборите. Можем да очакваме след 15 октомври да са изборите. Ако не се положат усилия за реализиране на третия мандат", коментира още Киселова.

По думите ѝ избори "две в едно" ще са трудно постижими при машинното гласуване.

Още по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44