Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можем да очакваме след 15 октомври да са следващите извънредни избори

Наталия Киселова: Важно е да се отпуши процедурата по връчване на мандатите

Парламентът не може да подлага на гласуване кандидатурата на Пламен Николов, смята Киселова

| обновено на 12.08.21 в 11:45
Наталия Киселова
Снимка: БНР

„Според вносителите на проектопредложението, прочетено от Николай Хаджигенов, е необходимо да се констатира, че кандидатът за министър-председател е оттеглил съгласието си да бъде подлаган на гласуване като кандидатура за такъв. И той го е направил преди да се внесе това за гласуване в Народното събрание, след като процедурата при президента е минала преди това успешно“. Това коментира пред БНР Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

„Докато ГЕРБ казват, че трябва да бъде гласуван в Народното събрание кандидатът и да бъде отхвърлен, но при положение, че той е оттеглил съгласието си да бъде гласуван, преди тази процедура, то ние не можем да подлагаме на гласуване кандидатурата му", смята още Киселова.

"Това негово действие (на Пламен Николов - б.р.) е по повод това, че липсва съгласие за диалог между политическите партиите и ние не можем да му вменим задължение, което той не иска. Това е начин да се приключи процедурата и да се каже: "Неуспешно", поясни още Киселова.

По думите ѝ депутатите от ИТН трябва да се върнат в залата, за да се гласува точно решението, което е всъщност е тяхната цел - да се констатира липсата на съгласие.

"Сега всички искат в рамките на Конституцията да се случи процедурата. Но от обичайни ситуации, могат да възникнат необичайни казуси. Аз не мисля, че в момента не е необходимо да се отправя питане до Конституционния съд, защото това пък ще забави връчването на втория и третия мандат и по-добре да се вземе решение, така както са го предложили, че опитът за съставяне на правителство се счита за неуспешен, за да се отпуши процедурата със следващите мандати", смята Киселова.

"А за да стигнем до момента, в който президентът трябва да разпусне Народното събрание и да насрочи нови избори, задължително е да се премине през даване на мандат на следващите партии, не можем да ги отминем през тези процедури, те може да са неуспешни, но трябва да бъдат извървени. ... От тук несетне се надявам разумът да надделее. Другата седмица има свикан Консултативен съвет по национална сигурност при президента, там ще участват всички парламентарно представени групи, и предполагам, че там въпросът за това какво следва сигурно ще бъде повдигнат. От там несетне можем да очакваме той да връчи втория мандат. Между първия и втория мандат държавният глава има възможност да забави темпото. И ако гледаме календара, моментът, в който той разпуска НС, след два месеца трябва да се проведат изборите. Можем да очакваме след 15 октомври да са изборите. Ако не се положат усилия за реализиране на третия мандат", коментира още Киселова.

По думите ѝ избори "две в едно" ще са трудно постижими при машинното гласуване.

Още по темата - в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17